Britskí pracovníci budú tento rok potrebovať zvýšiť plat v priemere o 8 percent s cieľom vykompenzovať zníženie životnej úrovne v dôsledku vyšších účtov za energie a širšej inflácie, ak vláda neurobí nič, čím by im pomohla.

Inflácia bolí

Z analýzy vykonanej Inštitútom Tonyho Blaira pre globálnu zmenu vyplýva, že najchudobnejšia pätina pracovníkov Spojeného kráľovstva bude potrebovať zvýšiť plat o viac než 10 percent, aby nastala kompenzácia ich príjmov. Práca sa pozrela na kombinovaný dopad všeobecných inflačných tlakov a aprílového nárastu účtov za energie a daní,  píše Bloomberg.

Údaje boli upravené s cieľom zohľadniť zlepšenie zamestnaneckých výhod a zdôrazňujú plný rozsah krízy v oblasti životnej úrovne, ktorej tento rok čelia pracujúce domácnosti. Dokonca aj pracovníci, ktorí sú na tom lepšie, budú potrebovať zvýšenie platu o viac než 7 percent, aby si udržali rovnakú úroveň príjmu domácnosti. Najnovšie oficiálne údaje vykázali nárast zárobkov na iba 3,5-percentnej úrovni.

Analýza pre fiškálny rok 2022/23 brala do úvahy ročnú 5,5-percentnú úroveň inflácie s cieľom odzrkadliť skúsenosti domácností s rozličnými príjmami. Rastúce ceny najviac zasiahli pracovníkov s nízkymi príjmami. Minimálna mzda sa má v apríli zvýšiť o 6,6 percenta. Ani to nebude stačiť na to, aby došlo ku vykompenzovaniu prudkému nárastu účtov za energie, ku ktorému v apríli došlo. Mnoho ľudí s najnižšími príjmami dostáva zaplatené viac ako minimálnu mzdu, no majú odpracovaných menej hodín. Aby pokryli vyššie náklady budú potrebovať dvojciferné zvýšenie platov.

Firmy v problémoch

V čase, keď je pomer uchádzačov o zamestnanie na jedno voľné pracovné miesto na historickom minime, a keď sú ľudia pripravení meniť pracovné miesta v rekordnom počte, samotní zamestnávatelia pociťujú vplyv rastúcich vstupných nákladov. Z 505 podnikov, ktoré sa zúčastnili prieskumu realizovaného Inštitútom riaditeľov, sa 38 percent vyjadrilo, že by museli „zvýšiť ceny, aby vykompenzovali niektoré alebo všetky náklady“ aprílového nárastu dane zo mzdy, ktorá sa vzťahuje na podniky aj pracovníkov.

Britský štátny tajomník pre obchod Kwasi Kwarteng vyhlásil, že si je istý, že vláda „zmierni dopad výrazne vyšších účtov.“ Predpokladá sa, že iba samotné účty za energie a nárast dane zvýšia náklady typickej rodiny s čistým príjmom na úrovni 27 000 libier o 1 200 libier.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke  53. schôdza vlady SR, Igor Matovič, Eduard Heger, Roman Mikulec
Neprehliadnite

Boj so zdražovaním prehrávajú maďarskí populisti aj rozumní Česi. Vedú nič nerobiaci Slováci