Riaditeľ žilinskej nemocnice Štefan Volák kúpil ozdravný plán za 10-tisíc eur od spoločnosti PP Partnership, ktorej konateľom je kotolník Juraj Majer. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO), ktorému plán na posúdenie poslal redaktor denníka SME, dnes zverejnil informáciu, že podstatná časť dokumentu sa zhoduje s Projektom stratégie rozvoja Fakultnej nemocnice Žilina. S týmto projektom uspel Š. Volák na ministerstve zdravotníctva a v júli vyhral výberové konanie na post šéfa nemocnice.

„Ozdravný plán, ktorý si Volák už z postu riaditeľa objednal od Tomáša Tvarůžeka a zaplatil jeho firme 10 000 EUR, je v jeho najdôležitejšej 3-stranovej kapitole, kde sa navrhujú opatrenia na ozdravenie nemocnice z podstatnej časti odkopírovaný od slova do slova z projektu Štefana Voláka, s ktorým sa zúčastnil výberového konania na riaditeľa,“ uviedol Dušan Zachar .

Portál ZdravéZdravotníctvo.sk kontaktoval Štefana Voláka, ten sa však odmietol k veci akokoľvek vyjadriť.  Za ozdravný plán sa ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská postavila. "MZ SR odmieta tieto klamstvá. Kto má záujem o hľadanie pravdy stačí prísť na ministerstvo, kde je tento plán k dispozícii," uviedla pre ZdravéZdravotníctvo. sk hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková.

O nákupe ozdravného plánu informovala televízia Markíza. Plán pripravil odborný poradca a spoločník firmy Tomáš Tvarůžek, ktorý bol do decembra poradcom žilinskej nemocnice. Zároveň sa v roku 2011 stal konateľom Nemocnice Poprad. Ministerstvo zdravotníctva označilo reportáž televízie Markíza za lživú a zavádzajúcu.

Dušan Zachar považuje ozdravný plán za predražený. „U nás v INEKO sme odhadli, že materiál podobného rozsahu a kvality ako v Žiline by mali vedieť vypracovať zamestnanci každej nemocnice za pár dní a náklady na jeho skompletizovanie by nesmeli presiahnuť výšku minimálnej mzdy ( 327,20 EUR v roku 2012),“ uviedol na margo plánu, ktorý obsahuje niečo vyše trinásť strán textu. Z toho sú podľa INEKO na  desiatich  stranách základné informácie o nemocnici, ciele nemocnice a rozbor jej hospodárskeho vývoja. Na posledných troch stranách T. Tvarůžek načrtáva plánované opatrenia.

INEKO: Volák kúpil vlastný plán. Riaditeľ to nekomentuje

Štefan Volák

Foto - SITA/ Lukáš Macek