V uplynulých rokoch odhalili príslušné úrady množstvo pokusov o pašovanie tovaru v bežných linkových lietadlách od telefónov iPhone cez opice omámené sedatívami až po drogy.

V prípade Indonézie dochádza k pašovaniu „často a rôznymi spôsobmi a mnohými kanálmi“, povedala indonézska ministerka financií Sri Mulyaniová Indrawatiová novinárom v Jakarte vo štvrtok, keď oznámila, že odvoláva Ariho Ashkaru, generálneho riaditeľa spoločnosti Garuda, z funkcie pre údajný pokus o prepašovanie motorky Harley Davidson do krajiny, pričom v dokladoch o dovoze použil meno podriadeného.

Nie je to jediný takýto prípad v Ázii. Vdova a dcéra bývalého predsedu predstavenstva spoločnosti Korean Air, ktorým bol Čcho Jang-ho, boli obvinené, že od januára 2012 do mája minulého roka do krajiny prepašovali luxusný tovar v hodnote takmer 90 miliónov wonov (68.146,20 eura).

Ženy pašovali najmä oblečenie a kabelky, ale aj porcelán na palube lietadiel, pričom vydávali svoje nákupy „za položky leteckej spoločnosti“. Juhokórejský súd im v júni vymeral podmienečné tresty.

Šperky aj opice

Indickí colníci zase minulý rok zadržali člena posádky spoločnosti Singapore Airlines, ktorý mal pod uniformou zlaté šperky v hodnote takmer 50-tisíc amerických dolárov. Pašovaný tovar mal odovzdať agentovi v hoteli v Dillí za menej ako 400 dolárov.

Tokijská polícia v roku 2014 zatkla palubného sprievodcu spoločnosti Vietnam Airlines pre podozrenie z pašovania ukradnutého oblečenia. Letecká spoločnosť neskôr prepustila päť ďalších členov posádky pre podozrenie z pašovania. A to nebol prvý incident súvisiaci s Vietnam Air. Podľa správy z roku 2002 sa jej zamestnanci pri lete z Dubaja do Hanoja pokúšali previezť nelegálne zlato, mobilné telefóny a iný tovar.

Sudánske úrady v roku 2014 zmarili pokus „cestovateľa“ prepašovať z krajiny 20 opíc. Opice boli nadopované sedatívami, keď ich objavili v batožine cestujúceho na letisku v Chartúme a odovzdali úradom.

Zľavnený likér 

V roku 2016 bol bývalý manažér nešpecifikovanej medzinárodnej leteckej spoločnosti obvinený z pašovania balíčkov pre čínskych vojenských dôstojníkov pôsobiacich v OSN v New Yorku. Táto osoba pracovala na medzinárodnom letisku Newark Liberty a pašovala balíčky na lety do Číny výmenou za výhody vrátane zľavneného likéru zakúpeného v diplomatických bezcolných obchodoch. Obsah balíkov nebol zverejnený.

Francúzsky súd v apríli odsúdil dvoch bývalých pilotov na šesť rokov väzenia po tom, ako sa v ich lietadle Falcon našlo 26 kufrov s kokaínom. Prípad s názvom Air Cocaine sa začal v roku 2013, keď polícia prehľadala prúdové lietadlo smerujúce do Saint-Tropez z Dominikánskej republiky. Ďalších päť osôb bolo odsúdených za spoluúčasť vrátane vodcu operácie, ktorý dostal 18 rokov väzenia.

V USA zase zadržali v septembri na medzinárodnom letisku Ontario osem falošných airbagov Honda, ktoré prišli v dvoch expresných balíkoch z Číny. V prípade, že by išlo o originály, ich maloobchodná cena by bola takmer 5-tisíc amerických dolárov, ako uviedla americká colná správa. Falošné airbagy sa zvyčajne montujú do áut pri oprave po havárii, čo podľa amerických úradov ohrozuje motoristov.