Vo viacerých indických štátoch zaznamenali prípady nakazenia variantom koronavírusu SARS-CoV-2 - B.1.617.2, ktorý v Indii vyvolal druhú vlnu pandémie. Podľa denníka The Hindustan Times bol tento variant pomenovaný delta plus a nateraz bolo detegovaných v asi 20 prípadoch. Ministerstvo zdravotníctva štátu Maháraštra informovalo, že nový variant je predmetom sekvenovania.

Dr. Randíp Guleria v rozhovore pre televíziu NDTV upozornil, že zmutovaná verzia agresívnejšieho kmeňa B.1.617.2, ktorá v Indii spôsobila druhú vlnu pandémie, prechádza v tzv. hrotovej bielkovine (spike protein) ďalšou mutáciou, označenou ako K417N. A tá by sa, „ak sa nepodchytí včas", mohla stať variantom vyvolávajúcim obavy.

WA 10 Moskva - Cestujúci s ochrannými rúškami sedia v metre v Moskve vo štvrtok 10. júna 2021. Ruské úrady vo štvrtok oznámili prudký nárast počtu nových prípadov covidu, ktoré po prvý raz od marca presiahli 11.000. FOTO TASR/AP

People wearing face mask to help curb the spread of the coronavirus ride a subway car in Moscow, Russia, Thursday, June 10, 2021. The Russian authorities reported a spike in coronavirus infections on Thursday, with new confirmed cases exceeding 11,000 for the first time
Neprehliadnite

Variant delta je o 60 percent nákazlivejší i odolnejší voči vakcínam

Varoval, že India by mohla zaznamenať rýchlejší nárast počtu infikovaných, ak sa nebudú dodržiavať opatrenia na zastavenie alebo obmedzenie šírenia infekcie. Dr. Rahúl Pandit, ktorý je členom štátnej pracovnej skupiny pre epidémiu, podľa denníka The Times of India uviedol, že „každý nový zaujímavý variant sa môže stať variantom vyvolávajúcim obavy".

Koncom marca bol v Indii objavený nový variant koronavírusu s dvojitou mutáciou. Tento variant je nákazlivejší než „bežný" koronavírus SARS-CoV-2, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v čínskej provincii Wu-chan začiatkom minulého roka.

Predtým boli známe britský a brazílsky variant koronavírusu, ktoré sa tiež vyznačovali vyššou infekčnosťou v porovnaní s variantom koronavírusu, ktorý sa rozšíril z Číny. V Indii bolo doteraz koronavírusom infikovaných takmer 30 miliónov ľudí. Počet úmrtí na chorobu Covid-19 dosiahol v nedeľu 386 713.