Indickí vedci v piatok oznámili, že variant koronavírusu s označením delta, ktorý po prvý raz zaznamenali v Indii, je vysoko nákazlivý a na jeho zvládnutie je potrebné celosvetové úsilie. Informovala o tom agentúra DPA.

Variant delta je o 50 percent nákazlivejší ako tzv. britský variant označovaný ako alfa. Vyplýva to zo zistení vedcov z indického konzorcia INSACOG a Národného centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (NCDC).

WA 30 Naí Dillí - Pacienti s ochorením COVID-19 dostávajú kyslík v indickom hlavnom meste Naí Dillí v sobotu 1. mája 2021.  Úrady v Indii zaznamenali v pondelok 3. mája už 12. deň po sebe viac ako 300.000 novoinfikovaných koronavírusom SARS-CoV-2. Počet ľudí nakazených sa za posledný deň zvýšil o 368.147. V krajine pribudlo aj ďalších 3417 úmrtí, vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo indické ministerstvo zdravotníctva. V hlavnom meste Naí Dillí, ktoré patrí k najviac zasiahnutým, v sobotu oznámili
Neprehliadnite

WHO zjednodušila názvy variantov nového koronavírusu

Vedci na základe pozorovaní z Naí Dillí upozornili, že imunita získaná po prekonaní ochorenia a čiastočné očkovanie na zabránenie šírenia tohto variantu nestačia. Jeho zvládnutie si podľa vedcov bude vyžadovať výrazné úsilie v oblasti verejného zdravia na celom svete.

Variant delta, ktorý sa už rozšíril do približne 54 krajín, je schopný vytvárať ohniská s rýchlym šírením nákazy a môžu sa ním infikovať i ľudia, ktorí sú už po očkovaní.

Tento variant vyvolal aj druhú vlnu pandémie v Indii, ktorá sa stala jednou z krajín s najvyšším počtom prípadov nákazy na svete, oznámila indická televízia NDTV.

Pfizer
Neprehliadnite

Ľudia očkovaní Pfizerom majú menej protilátok na indický variant

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 10. mája oznámila, že variant koronavírusu SARS-CoV-2 šíriaci sa v Indii sa zdá nákazlivejší ako pôvodný vírus, a označila ho za „znepokojujúci".

India zaznamenala viac ako 28,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je druhý najvyšší počet na svete po USA, pripomína DPA. V piatok v Indii hlásili 132 364 nových prípadov. Experti sú presvedčení, že druhá vlna postupne slabne po tom, ako začiatkom mája denne pribúdalo až 400-tisíc nových prípadov.

Indická vláda konzorcium INSACOG založila v vlani v decembri s cieľom študovať a monitorovať genomické zmeny vírusu.