Indická inflácia sa v apríli spomalila viac, než sa očakávalo, a dostala sa na 18-mesačné minimum. Jedným z dôvodov bolo aj zníženie tempa rastu cien potravín.

Index spotrebiteľských cien v apríli medziročne stúpol o 4,70 percenta po náraste o 5,66 percenta v marci, uviedol v piatok indický štatistický úrad. Ekonómovia počítali so znížením medziročnej miery inflácie na 4,80 percenta. V rovnakom mesiaci pred rokom inflácia dosiahla 7,79 percenta.

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien sa už druhý mesiac po sebe nachádza v tolerančnom pásme indickej centrálnej banky (RBI) 2 až 6 percent. Naďalej však zostáva nad jej strednodobým inflačným cieľom 4 percent.

Tempo rastu cien potravín sa v apríli spomalilo na 3,84 percenta zo 4,79 percenta v prechádzajúcom mesiaci. Hlavným dôvodom bol pokles cien zeleniny o 6,5 percenta. Ceny oblečenia a obuvi stúpli o 7,47 percenta a ceny motorových palív o 5,52 percenta. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 0,51 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

V Indii rastie záujem o ruskú ropu, Moskva ju predáva so zľavou