India oznámila plány zaviesť digitálnu menu a zdaniť kryptoaktíva. Krajina sa usiluje udržať krok s celosvetovým trendom, ktorým je zavádzanie virtuálnych finančných nástrojov, píše Bloomberg.

V Indii bude každý výnos z transakcií uskutočnených v  kryptomenách zaťažený 30-percentnou daňou, povedala v utorok indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová.

Centrálna banka varuje

Rozhodnutie ministerstva prišlo v čase rýchleho nástupu kryptomien v Indii. Krajina sa ním zároveň o krok priblížila k regulácii takýchto investícií po tom, čo tamojšia centrálna banka vyslovila v súvislosti s kryptomenami viacero varovaní. Tie sa týkajú najmä prania špinavých peňazí, financovania terorizmu či cenovej volatility.

Počet transakcií prudko stúpa

„Sme svedkami fenomenálneho nárastu v počte transakcií uskutočnených kryptomenami. „Rozsah a frekvencia takýchto transakcií vyvolala nutnosť vytvoriť špecifický daňový režim,“ povedala indická ministerka financií, ktorá tiež oznámila zavedenie vlastnej digitálnej meny centrálnej banky.

K tomu by v rámci odstupňovanej implementačnej stratégie banky malo dôjsť v novom fiškálnom roku, ktorý sa začína v apríli. Jeho cieľom je zníženie závislosti od hotovosti.

Nad vlastnými kryptomenami uvažujú viacerí

India sa pre vlastnú kryptomenu rozhodla po tom, čo čínska centrálna banka začala v niekoľkých mestách so skúškou vlastnej kryptomeny a touto cestou sa chcú vydať aj americká Fed či britská Bank of England. Do konca júna minulého roka sa podľa spoločnosti Chainanalysis indický trh s kryptomenami rozrástol o 641 percent.

Ďalšie dôležité správy

Jamajka - rastafariánska osada
Neprehliadnite

Karibský ostrov Jamajka zavádza vlastnú digitálnu menu