Virológ Boris Klempa z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied počas relácie Braňo Závodský Naživo hneď v úvode pripomenul, že pandémia stále pokračuje a aktuálne si užívame medziobdobie, „kedy je dobre“.

Ďalej vysvetlil, že pribúdajúce indície z okolitých krajín naznačujú, že sa situácia už teraz, relatívne prekvapujúco, začína zhoršovať.

„Je to znova spojené s príchodom ďalších podvariantov omikronu. Čiže tá situácia u nás vyzerá veľmi dobre z hľadiska počtu hospitalizovaných osôb. Čo sa ale týka počtu prípadov, myslím si, že si užívame sladkú nevedomosť, nakoľko je veľmi málo testov. Myslím si, že veľkú rolu zohráva aj to, že sa veľa ľudí buď vôbec netestuje, alebo sa testuje len doma,“ objasnil Klempa.

Opätovne pripomenul, že v európskych krajinách aktuálne stúpa počet prípadov podvariantu BA.4 a BA.5. Podotýka, že v súvislosti so spomínanými podvariantmi je problém v možnosti reinfekcie. Práve preto by sa mali podľa jeho slov ľudia pripraviť na to, že sa môže stať, že aj v prípade predošlého prekonania omikronu sa môžu opäť nakaziť.

„Veľký otáznik je, do akej miery to bude výraznejšie teraz cez leto alebo to príde až na jeseň. Dobrá správa je, že v Afrike kde majú vlnu BA.4 a BA.5 za sebou, je vidieť, že bola doteraz jednoznačne najslabšou v rámci ich priebehu pandémie,“ objasnil Klempa.

„Z hľadiska očakávaného priebehu logika káže, že tá vlna by mala byť znova slabšia, v zmysle toho, že bude mať menší počet ľudí ťažký priebeh vyžadujúci hospitalizáciu,“ doplnil.

Okrem toho počas relácie rádia Expres pripomenul, že sa dá predpokladať, že štvrté dávky vakcín môžu zohrávať veľkú úlohu najmä v prípade starších a ohrozených ľudí, ktorí majú potenciál zahltiť nemocnice.

Ďalšie dôležité správy

Rúško
Neprehliadnite

Čaká nás ďalšia covidová vlna. Tentokrát počas leta a nastupujúcej jesene, varuje odborník