India zvažuje prijatie ponuky Ruska na nákup ruskej ropy a ďalších komodít za zvýhodnenú cenu a s platbou v rupiách. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch indických úradníkov, ktorí si nepriali byť menovaní. India uvažuje o nákupoch v čase tvrdých sankcií západných krajín na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu.

Zníženie rastúcich úrokov

India dováža až 80 percent ropy, ktorú potrebuje. Rusko má na dovoze do Indie obvykle podiel dve až tri percentá. Vzhľadom k tomu, že ceny ropy od začiatku tohto roka stúpli o 40 percent, uvažuje vláda o zvýšení tohto dovozu, pokiaľ by to pomohlo znížiť rastúce účty krajiny za energie.

„Rusko ponúka ropu a ďalšie komodity s veľkou zľavou. Radi to prijmeme. Musíme vyriešiť niektoré otázky, ako tanker, poistné krytie a ropné zmesi. Akonáhle to vyriešime, ponuku zľavy prijmeme," povedal jeden z úradníkov.

Niektorí medzinárodní obchodníci sa ruskej rope vyhýbajú, aby sa nezaplietli do sankcií. Indický úradník ale uviedol, že sankcie nebránia Indii v dovoze paliva. Teraz sa pracuje na vytvorení obchodného mechanizmu medzi rupiou a rubľom, ktorý by sa používal na platenie za ropu a ďalší tovar.

Úradníci však neuviedli, koľko ropy Rusko ponúklo Indii, ani s akou zľavou.

Spriatelené krajiny

Rusko vyzvalo krajiny, ktoré označuje za spriatelené, aby s ním udržiavali obchodné a investičné väzby. India s Ruskom dlhodobo spolupracuje v oblasti obrany a pri hlasovaní v OSN odsudzujúcom inváziu sa zdržala, aj keď Dillí vyzvalo na ukončenie násilia.

Indická vláda tiež hľadá v Rusku a Bielorusku lacnejšie suroviny na výrobu hnojív, pretože náklady na jej dotačný program výrazne vzrástli. Dotácia na hnojivá sa v budúcom fiškálnom roku, ktorý začne v apríli, zvýši najmenej o 200 miliárd až 300 miliárd rupií zo súčasných odhadovaných 1,05 bilióna rupií, uviedli úradníci. Ak tak bude môcť krajina získať lacnejšie hnojivá z Ruska, podľa jedného z úradníkov túto možnosť využije, pretože to pomôže zmierniť niektoré fiškálne obavy.

Ďalšie dôležité správy

Schröder: Zasadá v dozornej rade Nord Streamu aj ruského energetického koncernu Rosnefť.
Neprehliadnite

Šťastie v nešťastí: Slovensko je najzávislejší štát EÚ na ruskej rope, ale tankery nepotrebuje