Americký index hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI) klesol v júli piaty mesiac po sebe. Riziko, že ekonomika USA sa v krátkodobom horizonte dostane do recesie, za zvýšilo.

Index hlavných ekonomických ukazovateľov inštitútu Conference Board, ktorý sa zostavuje na základe hodnôt desiatich kľúčových premenných, si v júli pohoršil o 0,4 percenta po znížení o revidovaných 0,7 percenta (pôvodne -0,8 percenta) v júni. Ekonómovia počítali s poklesom o 0,5 percenta.

Signály, že oslabovanie ekonomiky sa zintenzívni

„Americký LEI klesol v júli piaty mesiac po sebe, čo signalizuje zvyšovanie rizík recesie v krátkodobom horizonte,“ uviedol šéf oddelenia ekonomického výskumu Conference Board Ataman Ozyildirim.

Dodal, že „pesimizmus spotrebiteľov a volatilita na akciovom trhu rovnako ako ochladzovanie trhu práce, výstavby domov a nových priemyselných objednávok“ sú signálom, že oslabovanie ekonomiky sa zintenzívni a rozšíri po celej ekonomike.

Ekonomika USA podľa Conference Board v 3. kvartáli neporastie a môže sa na konci tohto alebo na začiatku budúceho dostať do krátkej a miernej recesie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke z dronu tok rieky Dunaj nad ním Most SNP a vpravo Rázusovo nábrežie v Bratislave, 17. apríla 2022. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Ekonomika SR v 2. štvrťroku spomalila, HDP stúpol o 1,7 percenta