Takmer šesť mesiacov po spustení invázie na Ukrajinu obvinil ruský prezident Vladimir Putin Spojené štáty z toho, že urobili z Ukrajincov „potravu pre delá“, a že predlžujú vojnu v snahe udržať si svoju „hegemóniu“. Píše o tom denník The Independent, pričom označil Putinove slová za bizarné.

Na Moskovskej medzinárodnej konferencii o bezpečnosti, na ktorej sa zúčastnili aj vojenskí predstavitelia z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky, ruský prezident zopakoval, že vojakov na Ukrajinu vyslal v reakcii na to, že USA ju premenili na „protiruskú“ baštu.

„Potrebujú (USA) konflikty, aby si udržali hegemóniu... Preto urobili z Ukrajincov potravu pre delá... Situácia na Ukrajine ukazuje, že USA chcú predĺžiť konflikt a presne takto sa snažia podnietiť konflikty v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike,“ uviedol šéf Kremľa.

Ďalej obvinil „západné globalistické elity“ z toho, že sa snažia „preniesť vinu za svoje vlastné zlyhania na Rusko a Čínu“.

Súčasný globalistický model je podľa Putina „odsúdený na zánik" a „éra unipolárneho svetového poriadku sa blíži ku koncu“.

Ďalšie dôležité správy

Prehliadka ruskej vojenskej techniky na Červenom námestí v Moskve.
Neprehliadnite

Ďalším Putinovým chybným kalkulom je pripravenosť na dlhú vojnu, píše analytik Pavel Bajev