Kriminalisti patria ku kľúčovým zložkám Finančnej správy, mali by odhaľovať trestné činy ekonomického charakteru a majú podobné právomoci ako vyšetrovatelia. Odchod námestníka Petra Slobodu potvrdil TRENDU riaditeľ KUFS.

„Došlo k reorganizácii kriminálneho úradu, čiže už nemám troch námestníkov, ale dvoch,“ povedal lĽudovít Makó. Slobodove miesto zrušili z organizačných dôvodov, jeho agendu presunuli na ďalších dvoch námestníkov – Karola Ceba a Ladislava Nagya.

Už dlhšie sa hovorí o kariérnom postupe samotného šéfa KUFS. Podľa dvoch zdrojov TRENDU sa mal L. Makó už začiatkom februára stať prvým viceprezidentom Policajného zboru. Termín jeho nástupu sa posunul z neznámych dôvodov. Policajný hovorca Martin Wäldl na otázky o najvyšších postoch reagoval takto: „Aktuálne informácie o vedúcich funkcionároch sú verejnosti, ako aj zástupcom médií, dostupné na stránkach ministerstva vnútra. V prípade zmien ich budeme aktualizovať.“

Imreczeho kriminalisti menia šéfov. Preslávila ich Nicholsonová cez kauzu Remeta

Ľudoví Makó Zdroj: Maňo Štrauch

Tento týždeň Ľ. Makóa videli v budove na Pribinovej ulici v Bratislave, kde sídli rezort vnútra. Pre TREND uviedol, že si tam bol pre dokumenty potrebné pre prijímací proces do Policajného zboru.

Spor s L. Nicholsonovou

Ľ. Makó v polícii pôsobil v rokoch 1997 až 2004. Končil hodnosťou nadporučík. KUFS riadi od septembra 2014. Úrad slúži Finančnej správe, no má relatívnu samostatnosť. Jeho vyšetrovacie či sledovacie právomoci sú v niektorých prípadoch porovnateľné s políciou. Napríklad môžu zabaviť účtovné doklady firme či podnikateľovi, ktorý je podozrivý z krátenia dane. V kompetencii kriminalistov je vyšetrovať trestné činy súvisiace s porušovaním daňových a colných predpisov a DPH pri dovoze. Trestnú činnosť súvisiacu s DPH na vstupe odstupujú polícii, keďže toto patrí do jej portfólia.

Vedenie KUFS bolo až do vlaňajška pre verejnosť pomerne neznáme. Zviditeľnil ho 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa