Globálne emisie oxidu uhličitého súvisiace s energetikou sa v minulom roku zvýšili o 0,9 percenta na rekordných 36,8 miliardy ton. A to aj napriek tomu, že viac čistých technológií, ako sú elektromobily alebo produkcia elektriny zo slnka, pomohlo obmedziť dopady zvýšenej spotreby uhlia a ropy. Vyplýva to zo správy, ktorú vo štvrtok zverejnila Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA).

Zvýšenie objemu emisií

Emisie z uhlia vlani stúpli o 1,6 percenta, keďže mnoho krajín sa po ruskej invázii na Ukrajinu a následnom znížení dodávok ruského plynu do Európy obrátilo k tomuto palivu. Emisie z ropy vzrástli o 2,5 percenta, ale zostali pod úrovňou spred pandémie covid-19. Približne polovica nárastu emisií spojených s ropou bola spôsobená zvýšením leteckej dopravy.

K zvýšeniu objemu emisií súvisiacich s energetikou prispela aj nižšia produkcia elektriny z jadrových elektrární a extrémne poveternostné podmienky, vrátane vlny horúčav. Celkové emisie čiastočne kompenzovali nárast obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterné a solárne elektrárne, opatrenia v oblasti energetickej účinnosti a tiež elektromobily. Vďaka tomu sa podarilo zabrániť ďalším 550 miliónom ton emisií.

Podľa vedcov bude v najbližších rokoch potrebné emisie ešte výrazne znížiť. Najmä tie, ktoré pochádzajú zo spaľovania fosílnych palív. „Vidíme, že emisie z fosílnych palív sa zvyšujú, čo bráni úsiliu o splnenie svetových cieľov v oblasti klímy,“ uviedol generálny riaditeľ IEA Fatih Birol.

Producenti fosílnych palív dosahujú rekordné tržby

Správa prichádza len niekoľko týždňov po tom, ako veľkí výrobcovia fosílnych palív, ako sú firmy Chevron, ExxonMobil a Shell, oznámili rekordné zisky. Spoločnosť BP tiež ustúpila od plánov na zníženie ťažby ropy a plynu a zníženie emisií, uviedla agentúra Reuters.

„Medzinárodní a nadnárodní producenti fosílnych palív dosahujú rekordné tržby. Musia tiež prevziať svoj diel zodpovednosti,“ povedal Birol.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ceny ropy klesajú pre obavy z inflácie a rastúcich úrokových sadzieb