Prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič majú spoločné vyhlásenie po včerajšom rokovaní. „Rozhodli sme sa nasadiť  druhé pretestovanie do najväčšieho možného počtu okresov, ako bolo možné. Ideme do veľmi ťažkého obdobia," tvrdí premiér. Pri druhom plošnom testovaní bude podľa jeho slov obsadených o 40 percent menej odberových tímov.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podporuje testovanie na hraniciach aj cielené testovanie v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a kritickej infraštruktúre. Víta tiež možnosť bezplatného testovania v okresných mestách. Pozitívne vníma aj to, že druhé kolo testovania sa uskutoční iba v najzasiahnutejších okresoch. Na utorkovom (3. 11.) stretnutí požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby sa zvýšená pozornosť venovala nemocniciam.

V Prezidentskom paláci sa uskutočnila tlačová konferencia prezidentky SR Zuzany Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti s aktuálnou  pandemickou situáciou a celoplošným testovaním. Na snímke prezidentka SR Zuzana Čapútová (uprostred), Vladimír Krčméry (vpravo), onkológ, infektológ a tropický lekár, prednosta Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty (LK) Univerzity Komenského (UK) a rektor Vysokej  školy sv. Alžbety a virológ z Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa v Prezidentskom palác
Neprehliadnite

Slovensko má čo robiť, aby zvládlo priebeh pandémie, uviedla prezidentka Zuzana Čaputová

Na otázku, či je spoločné vyhlásenie aktom prímeria odpovedala prezidentka, že vedú konštruktívne debaty a aj keď sa niekedy nezhodnú, tak si uvedomujú spoločnú zodpovednosť v prospech krajiny. Matovič tvrdí, že ich je vzťah konštruktívny. Konštatoval obavy prezidentky v súvislosti s plošným testovaním, ale ich rozdielne prístupy k situácií označil za dopĺňajúce sa. S prezidentkou sa chce na túto tému stretávať podstatne častejšie. Kým Slovensko bude mať vakcínu, bude to podľa premiéra ešte boj na niekoľko mesiacov.

Hlava štátu verí, že druhé kolo testovania sa zrealizuje dobre s dostatočným počtom zdravotníkov, dobrovoľníkov a zvládnu ho ozbrojené sily aj samosprávy. „Na Slovensku stav zdravotníctva nie je v dobrej kondícii a čelí neobvyklému náporu," zdôraznila Čaputová. Kľúčový je podľa nej zdravotnícky personál, preto oceňuje pravidelné antigénové testovanie. Vedenie nemocníc však podľa nej upozorňuje aj na ďalšie problémy týkajúce sa manažmentu pacientov a pracovných síl.

Na Slovensku sa začalo celoplošné testovanie na ochorenie COVID-19. Testovať sa bude od soboty 31. októbra do nedele 1. novembra. Vytvorených má byť viac ako 5000 odberných miest a 4901 odberných tímov. Na snímke testovanie v trenčianskej tržnici 31. októbra 2020 v Trenčíne. FOTO TASR - Radovan Stoklasa
Neprehliadnite

5 top udalostí dňa: Matovič hlási vyše 3,5 milióna otestovaných a Kollár je vo vážnom stave

Celoplošné testovanie, ale aj limity a obmedzenia podľa prezidentky prinášajú efekt. „Napriek tomu nemôžeme podľahnúť falošnej nádeji, preto plne podporujem všetky výzvy, ktoré smerujú k zodpovednému správaniu sa," dodala. Ocenila tiež, že nové opatrenia zohľadňujú odporúčania vedcov a odborníkov.