Švédsko sa od roku 2014, keď sa Európa začala potýkať z migračnou vlnou, zmenilo. Švédsky konzervatívny premiér Fredrik Reinfeldt vtedy predniesol zásadný prejav. Vyzval v ňom Švédov, aby „otvorili svoje srdcia žiadateľom o azyl“. Rovnaké slová v súčasnosti by predstavovali politickú samovraždu.

Skúsenosť s nie príliš zvládnutou integráciou niekoľko stotisíc imigrantov do Švédska viedla k tomu, že väčšina ľudí by dnes takýto prejav neakceptovala. To si uvedomuje aj Ulf Kristersson, ktorý F. Reinfeldta na čele Umiernenej strany vlani nahradil.

Je to človek, ktorý by sa mohol stať novým premiérom. Jeho strana má v preferenciách približne 18 percent. Na rozdiel od svojho predchodcu otočil rétoriku o 180 stupňov, aby  zaujal v oličov. Priznáva, že krajina je v kríze, pretože za posledných dvadsať rokov nezvládla proces postupného začlenenia utečencov.

Voličom sa prihovára vetami typu, že ľudia právom stratili vieru v politikov, pretože nič nerobili. Podľa neho Švédi zažívajú najväčšiu krízu od roku 1990, keď ich zasiahli finančné problémy bánk, ktoré museli zachraňovať.

Jeho strana paradoxne bojuje o rovnakých voličov, ktorých zlákala krajne pravicová 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa