Isteže, verejnosť tlieska, pretože v tomto okamihu sa to javí byť správnym riešením. Lenže patrí sa nahlas pripomenúť, že k takémuto kroku sa doteraz neodvážil pristúpiť žiadny Kiskov predchodca. Veď len si predstavme, že by sa k podobnému ťahu odhodlal Ivan Gašparovič pri zostavovaní pravicovej vlády.

Slovensko je v prvom rade parlamentnou demokraciou. Ak sa v parlamente nájde väčšina, má právo vyberať si svojich členov vlády. Tým, že sa prezident rozhodol proti tomuto výberu aktívne postaviť, porušil doterajšie ústavné zvyklosti.

Poľahčujúcou okolnosťou je kompromis, že samotné poverenie rovno nevrátil, ale požiadal P. Pellegriniho o nový zoznam. Pravda, diskusia (aj za dverami paláca) ešte nie je kríza medzi ústavnými činiteľmi, ale prezidentovo rozhodnutie zásadne zvyšuje riziko, že k nej môže v dohľadnej dobe dôjsť.

Ešte raz si zopakujme, že pokým existuje v parlamente väčšina, nemožno jej brániť vykonávať svoj mandát bez ohľadu na to, ako veľmi sa nám nepáčia nominácie na jednotlivé vládne posty. Masívne protesty na námestiach sú dôležitou súčasťou demokracie, ale 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa