Juhokórejské automobilky Hyundai Motor a Kia Corp sa dohodli, že zaplatia približne 200 miliónov amerických dolárov (185 miliónov eur), aby urovnali hromadnú žalobu týkajúcu sa nedostatočného zabezpečenia ich vozidiel proti krádežiam. Očakáva sa, že z dohody budú mať prospech majitelia asi deviatich miliónov vozidiel. Urovnanie ešte musí schváliť súd.

Juhokórejské automobilky sa stali terčom hromadnej žaloby kvôli chýbajúcim imobilizérom v ich vozidlách. Tie sú štandardnou výbavou áut predávaných v USA aj EÚ. Hyundai a Kia sa napriek tomu rozhodli tieto zariadenia nenainštalovať v miliónoch vozidiel predávaných v USA. Zlodejom to umožňuje odcudziť vozidlo pomocou jednoduchého otvorenia stĺpika riadenia a použitím bežného nabíjacieho kábla UBS alebo podobného kovového predmetu na naštartovanie motora.

Spojené štáty čelia rastúcemu počtu krádeží po tom, ako sociálna sieť TikTok a ďalšie internetové aplikácie spopularizovali metódu nazvanú Kia Challenge, ktorá vysvetľuje postup, ako ukradnúť autá bez tlačidlového zapaľovania a imobilizačného zariadenia.

Žalobu na juhokórejské automobilky podala v USA skupina generálnych prokurátorov z 23 štátov. Spoločnosti vo februári oznámili, že ponúknu aktualizáciu softvéru pre 8,3 milióna vozidiel registrovaných v USA s cieľom ochrániť zákazníkov pred krádežami.

Ďalšie dôležité správy

WA 39  Soul - Na snímke logo juhokórejskej automobilky Hyundai Motor v Soule v utorok 25.januára 2022. Zisk automobilky Hyundai klesol vo 4. kvartáli zhruba o polovicu, čím výrazne zaostal za očakávaniami trhov. Výsledky spoločnosti ovplyvnili rastúce náklady a platby daní. FOTO TASR/Jonhap


Hyundai Motor's annual performance 
Seen here is a Hyundai Motor shop in Seoul on Jan. 25, 2022. According to the carmaker, its operating profits registered 6.67 trillion won (US$5.56 billion) last year, th
Neprehliadnite

Automobilka Hyundai plánuje odísť z Ruska a predať závody kazašskej firme