Ako uvádzajú štatistiky Fincentrum Hypoindexu, banky na bývanie rozpožičiavali bezmála 430 miliárd korún, zhruba o sedemdesiat percent viac ako v doteraz rekordnom roku 2020, informuje portál e15.cz.

Najsilnejší december v histórii

Posledný mesiac v roku bol najsilnejším v histórií krajiny, Česi naberali nové pôžičky až do Silvestra. „Rok 2021 bol v objeme poskytnutých hypotekárnych úverov rekordný, a to priamo skokovo, pretože s hodnotou 427,1 miliardy korún presiahol hodnotu minulého roka o viac ako 173 miliárd korún. A dá sa očakávať, že hneď tak prekonaný nebude. Lebo v tomto roku bude nasledovať ochladenie hypotekárneho trhu, a to najmenej o dvadsať percent,“ uviedol analytik spoločnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora pre e15.cz.

Hodnota hypoték dosahovala v roku 2020 až 254 miliárd korún. V minulom roku ich počet rástol podstatne pomalšie. „Za celý minulý rok bolo poskytnutých takmer 178 tisíc hypoték, o polovicu viac ako v roku 2020,“ hovorí hlavný ekonóm Českej bankovej asociácie Jakub Seidler.

Úver sa systematicky zvyšoval

Ani systematicky zvyšujúci sa úver záujemcov o pôžičky neodradil. Index Fincentrum Hypoindex ukázal hodnotu 2,99 percenta, čo bol vrchol záveru roka.

Ako uvádza portál, rast sadzieb na tepme ešte získa. „Teraz sa čaká na ďalšie zdvíhanie sadzieb po januárovom rokovaní Českej národnej banky. Predpokladom je, že ČNB zdvihne sadzby na 4,75 percenta, a tým pádom nastane rast hypotekárnych úverov o približne pol až tri štvrte percentuálneho bodu oproti súčasným sadzbám,“ hovorí pre e.15.cz zemský riaditeľ spoločnosti 4fin Tomáš Trauške.

Už teraz nové hypotéky prekonali priemerné sadzby. „Priemerná ponuková sadzba hypoték predstavovala v decembri 4,15 percenta," spomína šéf poradenskej spoločnosti Golem Finance Libor Ostatek s tým, že sadzby sa počas roka dostanú nad päť percent, uvádza portál.

Priemerná sadza bude stúpať

Výška sadzby počas finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009 môže byť ich ďalšou métou. „Podľa oficiálnych štatistík Českej národnej banky sa hypotekárna sadzba v tomto období pohybovala okolo 5,5 percenta,“ dodáva Seidler.

Hypotekárne sadzby budú k tejto hranici smerovať, ak sa trhové sadzby v tomto roku nezmenia. „S ohľadom na stále rastúce ponukové sadzby je jasné, že priemerné sadzby budú stúpať aj naďalej. Môžeme očakávať, že tento trend bude platiť na celý tento rok,“ dodáva Sýkora pre e15.cz.

Ako uvádza Fincentrum Hypoindexu, priemerná výška hypotéky v decembri klesla o šesťdesiat tisíc na 3,21 milióna korún. Priemerná hypotéka síce v minulom roku trikrát klesla, vždy sa však vrátila k rastu, poskočila o takmer štvrť milióna korún. Je to však menej ako počas predošlého roka, kedy bola výška priemernej hypotéky vyššia o viac ako 420 tisíc korún.

Ďalšie dôležité správy

Realitný trh je veľmi dynamický aj preto, lebo banky ponúkajú historicky nízke úrokové sadzby.
Neprehliadnite

7 najčastejších chýb Slovákov pri žiadosti o hypotéku