Rok 2022 bol krízový aj pre českých hydinárov z dôvodu vysokých cien energií, krmív, ale aj živej hydiny. Naopak firmy ako napríklad závod Klatovy skončili v zelených číslach aj vďaka robotizácii, úspore energií či zvýšení produktivity. Avšak vyššie ceny za hydinové výrobky otvárajú dvere pre import, keďže reťazce tlačia na spracovateľov a tí zase na chovateľov, aby išli s cenami dolu. V tejto situácii dokázala uspieť najmä spoločnosť EU Poultry so závodom v Horných Salibách, píšu české Hospodárske noviny.  

Za spoločnosťou stojí ukrajinský podnikateľ Dmytro Borodavka, ktorému sa podarilo pri tržbách 106 miliónov eur dosiahnuť čistý zisk 3,52 miliónov eur. Na webe slovensko-ukrajinskej firmy sa píše, že ide hlavne o podnik orientovaný na export, pričom na Slovensku zostáva len 25 percent mäsa.  

Ekonomický web dodáva, že firma má „pritom dlhodobé partnerstvo so spoločnosťou MHP, jednou z najväčších hráčov v ukrajinskom poľnohospodárstve.“ Okrem pestovania obilia patrí do jej biznisu aj hydina. Mäso podľa portálu dodáva na Slovensko, kde sa upravuje, balí a ďalej putuje do Európy. 

Českých hydinárov desí ukrajinská konkurencia a varujú najmä pred nevyhovujúcimi výrobkami či nižšími štandardmi pri chove. Českí kontrolóri pred niekoľkými dňami dokonca našli v predajniach mrazenú hydinu z Ukrajiny, ktorá bola pozitívna na salmonelu a pochádzala z produkcie ukrajinskej MHP. 

Ďalšie dôležité správy

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozef Bíreš.
Neprehliadnite

Slovensko trvá na v predĺžení zákazu dovozu potravín z Ukrajiny a žiada o rozšírenie zoznamu