V rozhovore sa dočítate:

  • blížime sa k vojenskej konfrontácií vo vesmíre
  • aké sú najnovšie trendy vo vojenskom využívaní vesmíru
  • ktoré krajiny sú lídrami v tejto oblasti

Ako vnímate súčasný vývoj v oblasti militarizácie vesmíru? Po vzore USA už aj Japonsko založilo vlastné vesmírne sily.

Je aktuálnym trendom, že viacero krajín mení organizačnú štruktúru svojich ozbrojených síl. Nevnímam to ako posun k takzvaným „hviezdnym vojnám“. Sú to skôr organizačné zmeny, aby boli dané armády rýchlejšie a schopnejšie pri reakcii na hrozby pre kozmické systémy a tiež efektívnejšie v prevádzkovaní kozmických systémov tak, aby dokázali čo najlepšie pomôcť realizácii vojenských operácií na Zemi.

Práve to je hlavná úloha vesmíru pre armády, pre ktoré je vesmír takzvaným multiplikátorom sily na bojisku. Tieto ohlásené zmeny, či už v USA alebo Japonsku, tiež poukazujú na to, že krajiny čoraz intenzívnejšie a otvorene pripisujú vesmíru strategický význam.

Rozsiahly ozbrojený konflikt vo vesmíre zatiaľ ťažko očakávať, lebo technologicky a finančne ide o nákladnú činnosť. Prípadné deštruktívne aktivity voči družiciam iných štátov a následne vzniknutý kozmický odpad by pravdepodobne ohrozili aj družice útočiaceho štátu.

V menšom rozsahu, napríklad v podobe rušenia signálov, sa takáto konfrontačná činnosť už deje.

Existuje šanca, že by došlo v blízkej budúcnosti k nejakému konfliktu medzi mocnosťami vo vesmíre?

V tom, že viacero krajín vytvára vesmírne velenie alebo vesmírne sily hrozbu nevidím. Skôr v tom, že viacero krajín aj neštátnych hráčov sa čoraz ľahšie dostáva v dôsledku technologického pokroku k rôznym formám technológií, ktoré môžu byť nasadené proti družiciam.

Neočakávam, že by sa vesmírny priestor v blízkosti Zeme stal v horizonte 15 až 20 rokov arénou „boja“ tak, ako to poznáme zo scifi-filmov a literatúry. Dlhodobý vývoj si však netrúfam odhadnúť.

Faktom zostáva, že ľudstvo je čoraz závislejšie od kozmických technológií a ich vyradenie by malo za 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa