Po dopade na pevninu pri pobrežnom ostrove Cayo Costa bol Ian klasifikovaný ako hurikán 4. kategórie podľa Saffirovej-Simpsonovej stupnice, pričom rýchlosť vetra dosahovala až 150 kilometrov za hodinu. Búrková vlna v oblasti dosiahla maximálnu výšku 12 metrov, pričom v noci boli v štáte bez prúdu maximálne dva milióny ľudí.

Podľa Atlantického oceánografického a meteorologického laboratória Národného úradu pre oceán a atmosféru od začiatku záznamov v roku 1851 zasiahlo pevninu v kontinentálnych Spojených štátoch len 32 hurikánov kategórie 4 alebo vyššej, uvádza portál Statista. Kategória 5 začína pri rýchlosti vetra 157 míľ za hodinu (približne 240 km/h), čo z Iana robí hurikán na hornej hranici kategórie 4 a spolu s hurikánom Charley z roku 2004 štvrtý najsilnejší, aký kedy zasiahol Floridu.

Všetky tri silnejšie búrky, ktoré zasiahli Floridu, boli klasifikované ako kategória 5 - hurikán Michael v roku 2018, hurikán Andrew v roku 1992 a ničivý hurikán Labor Day v roku 1935, ktorý si vyžiadal približne 400 obetí na životoch, keď udrel na ostrov Florida Keys. Vzhľadom na celú kontinentálnu časť USA bol Ian podľa Fox Weather piatym najsilnejším hurikánom, ktorý kedy zasiahol.

Infographic: The Strength of Hurricanes Making Landfall in the U.S. | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy