Tlačové konferencie poriada Horeca už niekoľko týždňov. Začali vo Vysokých Tatrách, kde bola situácia náročná už pred mesiacom. Podmienky na lyžovanie a turizmus má Slovensko dlhodobo skvelé, slovenskí turisti však odchádzajú za zimnými športmi do zahraničia. Tým prichádzajú o zisky. Hoci sa lyžovačky v minulom týždni pre očkovaných a prekonavších spustili, gastroprevádzky pod vlekmi ostali zatvorené a v hoteloch sa stravovacia ponuka obmedzila len na roznos jedla na izbu.

V otvorenom liste zverejnili podmienky, ktoré potrebujú pre svoje biznisy bezodkladne uplatniť. „Konečne si nás všimnite, a začnite komunikovať," apelujú na vládu. 

matovic
Neprehliadnite

DPH za tringelt je narýchlo zbúchaný guláš, ktorý mal zalepiť oči podnikateľom v gastre

Celé znenie otvoreného listu

Vážený pán premiér, vážení členovia vlády,

so sklamaním musíme konštatovať, že existenčné problémy tisícok ľudí v rezorte cestovného ruchu, gastronómie, hotelierstva a všetkých služieb na to naviazaných, neustále prehliadate a tvárite sa, akoby sme pre Vás neexistovali. Vyzerá, že úplne zbytočne sa Vám rôznymi formami prihovárame, navrhujeme riešenia a vyzývame Vás k dialógu. Tak, ako ste prehliadali a prehliadate existenčné problémy zdravotníckych záchranárov, na ktorých doslova závisia naše životy, prehliadate aj nás, ľudí zo segmentu HORECA. Aj u nás už ide o prežitie a holú existenciu.

Odvolávate sa na dodržiavanie zákona a Vy sami ho porušujete. Ako je to, pán premiér, s Vašim výrokom, že zákon platí pre všetkých? Vyzerá to tak, že ste už rezignovali na základné princípy ľudskosti, vzájomnú komunikáciu a rešpektovanie partnera. Posledná ukážka absurdity bola v utorok pred parlamentom, keď miesto toho, aby ste zúfalých záchranárov vypočuli a diskutovali s nimi, zneužili ste políciu na riešenie pálčivého problému zdravotníkov bod rúškom rovnosti zákona pre všetkých. Dalo sa to aj inak, ľudsky a s pochopením.

Dnes, v pondelok 20. decembra 2021, Vám prišli ľudia z cestovného ruchu z celého Slovenska ukázať, že ešte stále chceme s Vami viesť dialóg. Posielame Vám tento už druhý otvorený list, aby ste opäť nepovedali, že ste nevedeli, že sa chceme s Vami rozprávať o riešení existenčných problémov tisícok ľudí. Ľudí, ktorí ukázali svoju zodpovednosť a pripravenosť dodržiavať pravidlá. Pravidlá, ktoré by mali platiť pre všetkých rovnako a majú zmysel a opodstatnenie. Naša Ústava SR nám však dáva aj možnosť a právo pri ohrození života, zdravia a princípov demokracie naplno ukázať svoje zúfalstvo a nespokojnosť. Sme tu. Konečne si nás všimnete a začnete s nami komunikovať? Naše požiadavky sú stále rovnaké:

Naplnenie verejného prísľubu, že vakcína je sloboda a otvorenie všetkých našich prevádzok v rovnakom režime ako sú otvorené ostatné prevádzky v iných segmentoch a tým ukončiť diskrimináciu práce v našom segmente.

Záchrana pre cestovný ruch okamžitým navýšením podpory z MINDOP z 10 na 20 percent z poklesu tržieb. Európska únia umožňuje až 30 percent. 

Obnovenie schémy prvá pomoc „Plus Plus“ už od momentu uzatvorenia prevádzok v roku 2021, pre udržanie a záchranu pracovných miest v cestovnom ruchu.

Schválenie a zavedenie zníženej sadzby 10 percent DPH na gastro služby od 1. apríla 2022.

Jasné pravidlá fungovania pre gastro a hotely a celý cestovný ruch bez diskriminácie.