Čínsky výrobca telekomunikačných zariadení Huawei Technologies rokuje o predaji svojich značiek luxusných smatfónov P a Mate. Agentúre Reuters to oznámili zdroje oboznámené s rokovaniami. Spoločnosť Huawei, ktorá čelí sankciám zo strany Spojených štátov, by tak mohla opustiť výrobu špičkových smartfónov. Firma však existenciu plánov na predaj značiek popiera.

Zdroje uviedli, že spoločnosť Huawei ohľadom predaja značiek zatiaľ neurobila žiadne konečné rozhodnutie. Rokovania s konzorciom investičných firiem, za ktorými stojí šanghajská vláda, sa podľa zdrojov stále nachádzajú v počiatočnej fáze a nemusia skončiť úspešne.

KK41 Peking - Muž s ochranným rúškom na tvári kráča okolo obchodu čínskeho gigantu Huawei 18. mája 2020 v Pekingu. Čínsky technologický gigant Huawei v pondelok označil najnovšie kroky USA, ktoré ho majú odrezať od dodávok polovodičov, za ničivý útok, ktorý spôsobí chaos v globálnom technologickom sektore a ďalších odvetviach. Americké ministerstvo obchodu v piatok (15.5.) oznámilo nové pravidlá. Tie zakazujú každému výrobcovi čipov, ktorý používa americké technológie alebo komponenty, dodávať i
Neprehliadnite

Operátori v USA musia začať odstraňovať zariadenia čínskej spoločnosti Huawei

„Huawei zistil, že kolujú neopodstatnené zvesti ohľadom možného predaja našich vlajkových smartphonových značiek," uviedol hovorca podniku. „Huawei žiadny takýto plán nemá," dodal.

Zdroje tvrdia, že firma začala skúmať možnosť predaja značiek už vlani v septembri. Rozhovory o predaji značiek podľa zdrojov signalizujú, že Huawei nevkladá veľké nádeje do možnosti, že nástup administratívy nového amerického prezidenta Joea Bidena prinesie zmenu v postoji k americkým reštrikciám, ktorým od mája 2019 riadia dodávateľský reťazec firmy. Spojené štáty firmu obviňujú z krádeže technológií a podozrievajú zo špionáže pre čínsku vládu. To ale Huawei dlhodobo odmieta.

Nápis Huawei na budove v Readingu
Neprehliadnite

Huawei plánuje otvoriť závod vo Francúzsku, prvý mimo Číny

Podľa údajov poradenskej spoločnosti IDC hodnota dodávok telefónov Mate a P medzi tretím štvrťrokom 2019 a tretím štvrťrokom 2020 dosiahla 39,7 miliardy dolárov. Podľa analytikov sú však v poslednej dobe dodávky niektorých modelov týchto značiek nedostatočné kvôli chýbajúcim súčiastkam. „V tohtoročnom prvom štvrťroku očakávame pokračujúci pokles predaja telefónov z radov P a Mate," uviedla analytička Flora Tangová zo spoločnosti Counterpoint. Spoločnosť Huawei už vlani v novembri kvôli americkým sankciám predala svoju značku lacných telefónov Honor. Firma vtedy nezverejnila hodnotu transakcie, podľa jedného zo zdrojov Reuters však predaj vyniesol vyše 100 miliárd jüanov.