Huawei bol schopný nájsť náhradu za väčšinu zariadení, ktoré kupoval z USA. To však neplatí pre počítačové služby od Googlu. Huawei môže ďalej používať platformu Android, pretože je to otvorený, takzvaný Open-source softvér, ale nemôže využívať služby, ktoré umožňujú, aby na tejto platforme fungovali aplikácie.

Huawei podľa administratívy amerického prezidenta D. Trumpa predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože jeho vybavenie by Peking mohol používať ku špionáži.

Americký prezident preto nariadil zákaz vývozu, ktorý bráni americkým spoločnostiam predávať firme Huawei súčiastky a služby pochádzajúce z USA. Zákaz je súčasťou širšieho úsilia Washingtonu obmedziť ekonomickú a politickú silu Číny.

Spoločnosť Huawei napriek sankciám ďalej rastie. Od januára do septembra zvýšila medziročne tržby o 27 percent.

Súčasní majitelia telefónov Huawei sa vďaka dočasnej výnimke zatiaľ môžu pripájať do obchodu s aplikáciami Google Play, majú prístup k službe Google Maps aj k ďalším produktom, ktoré poskytuje súbor aplikácií Google Mobile Services.

Tieto služby už ale nie sú k dispozícii u nových modelov Huawei a firma sa obáva, že tak príde o zahraničných klientov. Huawei pracuje na alternatívnom operačnom systéme s názvom Harmony. J. Tanovi však uviedla, že potrvá ešte dlho, než bude tento systém schopný nahradiť všetko, čo umožňuje Google.