Čínska technologická spoločnosť Huawei 2. júna, spustí svoj nový operačný systém Harmony pre smartfóny. Agentúra Reuters to označuje za dosiaľ najvýraznejší krok smerom k zotaveniu zo škôd, ktoré firme spôsobili americké sankcie. Nasadenie vlastného operačného systému znamená, že Huawei už nebude závislý na operačnom systéme Android americkej spoločnosti Google. Americké sankcie znemožňujú, aby Google poskytoval technickú podporu novým modelom smart telefónov Huawei, ktoré nemajú ani prístup k balíku aplikácií Google Mobile Services.

Zatiaľ nie je jasné, či Huawei zároveň s operačným systémom predstaví aj nové smartfóny, alebo či budú dostupné aktualizácie pre staršie modely. Spoločnosť ani nespresnila, ako rýchlo bude v zavádzaní operačného systému postupovať. Spoločnosť Huawei bola jednej chvíli najväčším svetovým predajcom smartfónov. V prvom štvrťroku tohto roka bola šiesta a na svetovom trhu držala podiel štyri percentá. Firma zostáva najväčším výrobcom zariadení pre telekomunikačné siete.

Huawei
Neprehliadnite

Huawei v prvom štvrťroku 2021 zvýšil svoje zisky aj napriek poklesu tržieb

Spojené štáty tvrdia, že Huawei predstavuje bezpečnostné riziko a že môže túto firmu využívať ku špionáži čínska vláda. To ale podnik dlhodobo odmieta. Kvôli sankciám nemá Huawei prístup k dôležitým technológiám amerického pôvodu, a tiež k čipom vyvinutým či vyrábaným s využitím amerických technológií.

Zatiaľ sa neobjavujú žiadne známky toho, že by sa nová americká vláda chystala sankcie zavedené predchádzajúcou vládou zrušiť. Huawei preto kladie väčší dôraz na predaj v Číne a viac sa zameriava na ďalšie aktivity, ako sú technológie pre elektrické a autonómne vozidlá, priemyselné siete, zdravotníctvo či cloudové služby.

Zakladateľ a výkonný riaditeľ firmy Huawei Žen Čeng-fej tento týždeň v internej správe apeloval na zamestnanca, nech sa pričiní o to, aby sa Huawei stal svetovým lídrom v oblasti softvéru. Firma by sa podľa neho mala sústrediť na otvorený systém, teda ten s otvoreným zdrojovým kódom, a snažiť sa prilákať vývojárov zo zahraničia.