Záujemcom o post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) zostávajú na prihlásenie do výberového konania posledné dni. Žiadosti treba doručiť do 31. júla. Vyplýva to z informácií zverejnených na stránke Ministerstva vnútra (MV) SR.

V súčasnosti miesto dočasne zastáva Peter Scholtz. V minulých dňoch bolo medializované jeho rozhodnutie pozastaviť činnosť jeho podriadenej Diany Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý prešetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov NAKA. Stalo sa tak po zásahu tohto tímu, pri ktorom bol zadržaný tazvaný kajúcnik Csaba Dömötör, ďalší dvaja však unikli.

...
Neprehliadnite

Rozkol v policajnej inšpekčnej službe: jej šéf suspendoval vedúcu tímu prešetrujúceho NAKA

P. Scholtz odôvodnil suspendovanie Santusovej argumentom, že v súvislosti so zásahom porušila predpisy, pretože dostatočne neinformovala svojich nadriadených. Toto rozhodnutie zverejnili vo štvrtok 22. júla.

Pokiaľ ide o konkurz na miesto riaditeľa inšpekčnej služby, podľa MV SR sa od uchádzača okrem bezúhonnosti vyžadujú najmenej desaťročné skúsenosti v službe kriminálnej polície alebo v inšpekčnej službe. Rovnako zaváži služba v Zbore väzenskej a justičnej stráže alebo prokurátorská prax v trestnom konaní. Mal by mať najmenej päťročnú riadiacu prax v niektorej z týchto oblastí.

Riaditeľa ÚIS vymenúva vláda na základe výberového konania a po verejnom vypočutí vo výbore pre obranu a bezpečnosť, ak tento výbor odporučí jeho vymenovanie.

Funkčné obdobie šéfa inšpekcie je štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie riaditeľa najviac na dve funkčné obdobia.

Miesto riaditeľa ÚIS sa uvoľnilo po odvolaní Adriána Szaba, ktorý viedol inšpekciu od roku 2018. Dôvodom jeho odvolania boli obvinenia zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku. Následne bol vedením úradu poverený Peter Scholtz.

Súdne pojednávanie s bývalým šéfom úradu Špeciálnej prokuratúry Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Na snímke je Dušan Kováčík.
Neprehliadnite

Predsa len krivé navádzanie kajúcnikov? Troch sa vybrala zatknúť policajná inšpekčná služba