Časť odborníkov sa domnieva, že prílišná dezinfekcia povrchov je v boji s koronavírusom preceňovaná. Než sa báť, že sa nakazíme po kontakte s poštovou zásielkou, telefónom či bankovkami, radšej by sme sa mali sústrediť na umývanie rúk a ochranu nosa, úst a očí, píše denník The Guardian. Podľa epidemiológov z univerzity La Trobe v Melbourne Hassana Vallyho je viac ako po roku života s koronavírusom jasné, že prenos nákazy cez povrchy nie je tak zásadný v šírení infekcie, ako sa najskôr myslelo.

„Nie je potrebné úzkostlivo dvadsaťkrát denne umývať každý povrch, namiesto toho sa môžeme jednoducho sústrediť na umývanie rúk, dodržiavanie rozstupov a zostávať doma, keď sme chorí, čo by malo byť viac než dostačujúce, aby sme vírus nešírili," uvádza Vally.

WA 21 Lisabon - Zdravotný pracovník v špeciálnom ochrannom odeve si dezinfikuje ruky na jednotke intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 vo vojenskej nemocnici v Lisabone v stredu 27. januára 2021. Za uplynulý týždeň v Portugalsku zaznamenali najväčší denný prírastok prípadov nákazy aj úmrtí na 100.000 obyvateľov na svete, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa. FOTO TASR/AP


A healthcare worker disinfects his hands inside a COVID-19 Intensive Care Unit at t
Neprehliadnite

Svet pandémiu koronavírusu do konca roka nezdolá, tvrdí expert z WHO

Hlavný spôsob prenosu vírusu SARS-CoV-2 je aerosól, a to hlavne v prípade, keď je infikovaná osoba v blízkom kontakte s ďalším človekom a napríklad kýchne alebo zakašle. Kvapôčky aerosólu sa potom môžu dostať do nosa, úst či očí blízko stojacich ľudí, pripomína The Guardian.

„Nehovorím, že prenos cez povrch je nemožný a že v určitých situáciách nepredstavuje určité riziko, alebo že by sme ho mali úplne ignorovať. Ale mali by sme vziať do úvahy, že riziko takéhoto prenosu je relatívne malé," dodáva Vally.

K obavám verejnosti o nákazu skrz displej telefónu, bankovky a ďalšie povrchy prispela štúdia austrálskej Organizácie pre vedecký a priemyselný výskum Commonwealthu (CSIRO), podľa ktorej môže koronavírus na takomto povrchu zostať infekčný až 28 dní. Závery už vtedy kritizoval napríklad mikrobiológ Emanuel Goldman z americkej Rutgersovej univerzity. Expert v článku v odbornom časopise Lancet píše, že štúdia varujúca pred nákazou z povrchov bola vykonaná v laboratóriách a „len málo sa podobala podmienkam v reálnom živote".

„Podľa môjho názoru je pravdepodobnosť prenosu skrz neživé predmety veľmi malá, a to len v prípadoch, keď nakazená osoba na povrch nakašle alebo kýchne a niekto iný sa ho čoskoro (do jednej až dvoch hodín) dotkne," píše Goldman.

Coronavirus,Covid-19,Under,The,Microscope.,3d,Illustration
Neprehliadnite

Expertom WHO sa nepodarilo potvrdiť pôvod koronavírusu u zvierat

Opakované dezinfikovanie povrchov a nosenie rukavíc podľa neho dáva zmysel napríklad v nemocniciach, v menej rizikovom prostredí ide o zbytočnosť. Podobne ako Vally pripomína, že by sme však mali dbať na iné preventívne hygienické opatrenia.

The Guardian poznamenáva, že spomínaná štúdia od CSIRO počítala s podmienkami, v ktorých nebolo ultrafialové žiarenie, ktoré pomáha vírus zabiť. V laboratóriu je tiež kontrolovaná teplota a vlhkosť vzduchu, ktorých kolísanie tiež ovplyvňuje správanie vírusu.

Vedecká práca vedúca k spomínanej štúdii nebola zlá, ale interpretácia a vysvetlenia záverov sú chybné, hovorí Vally a varuje, že ľudia sa pri dodržiavaní príliš mnohých opatrení skoro unavia a preto je zásadné sústrediť sa na to, čo je naozaj dôležité - umývanie rúk a dodržiavanie rozostupov a nie neustála dezinfekcia vecí okolo nás.