Izraelská tajná služba začala vyšetrovať podozrenie, že termohrnčeky, ktoré dostali od čínskeho veľvyslanectva darom niektorí izraelskí predstavitelia, obsahovali odpočúvacie zariadenia.

Informovali o tom dnes izraelské médiá, podľa ktorých je prípad zatiaľ nejasný a začala sa ním zaoberať bezpečnostná služba Šin Bet.

Čínska ambasáda správy označila za nepodložené fámy šírené „ silami, ktoré chcú poškodiť čínsko-izraelské vzťahy". Obe krajiny si nedávno pripomenuli 30. výročie nadviazania diplomatických stykov.

Hrnčeky s odpočúvaním

Ako prvý informáciu o podozrivých daroch zverejnil spravodajca armádneho rozhlasu. Hrnčeky, ktoré majú udržať obsah teplý, boli súčasťou väčšej darčekovej krabice zaslanej izraelským vládnym úradom. Boli odoslané na prehliadku a čínskemu veľvyslanectvu nebudú vrátené, napísal denník The Jerusalem Post.

Na vložené zariadenie sa prišlo pri rutinnej bezpečnostnej kontrole. Všetky vládne inštitúcie dostali pokyn pristupovať k darom zahraničných misií obozretne, pretože „ môžu obsahovať odpočúvacie zariadenia alebo kamery".

Určené do „správnych rúk“

Podľa izraelských médií boli podozrivé hrnčeky v darčekových balíkoch určené ministerstvu vedy a technológií a tiež ministerstvu dopravy. Oba úrady rozhodujú o infraštruktúrnych projektoch, o ktoré sa Čína zaujíma, uviedol server The Times of Israel.

Jeruzalemský denník napísal, že pred dvoma mesiacmi požiadala čínska komunistická strana čínskych študentov v Izraeli, aby zhromažďovali informácie z miestnych médií.

Podľa denníka vyzval jeden čínsky zástupca študentov vo viacerých univerzitných kampusoch, aby poskytli informácie, ako sa v Izraeli informovalo o zimnej olympiáde v Pekingu.

Ďalšie dôležité správy

PK 41 Jeruzalem - Izraelský premiér Naftali Bennett počas zasadnutia kabinetu v kancelárii premiéra v Jeruzaleme v stredu 6. marca 2022. FOTO TASR/AP

Israeli Prime Minister Naftali Bennett chairs a cabinet meeting at the Prime Minister's office in Jerusalem, Sunday, March 6, 2022. (Ronen Zvulun/Pool via AP)
Neprehliadnite

Bennett vyzval Izraelčanov so zbrojným pasom, aby sa vyzbrojili