Politológ Erik Láštic sa v Teleráne vyjadril k včerajšiemu vypovedaniu koaličnej zmluvy stranou SaS. Podľa jeho slov možno spomínaný krok vnímať ako symbolický akt.

„Koalícia ešte v tomto momente nekončí. Čakajú nás parlamentné prázdniny, čo pre praktické fungovanie vlády znamená, že to nebude mať žiaden dopad,“ objasňuje Láštic.

Vylúčiť sa nedá nič

Liberáli od premiéra Hegera očakávajú návrh novej koaličnej zmluvy, ktorá bude súvisieť aj s tým, že Matovič už nebude členom vlády.

Premiér sa však už počas včerajšieho dňa, ešte pred vypovedaním koaličnej zmluvy stranou SaS vyjadril, že sa Igora Matoviča odvolať nechystá.

„V tomto scenári je nepravdepodobné, že by Igor Matovič z pozície ministra financií odišiel. Pripomenul by som však marec 2021, keď na začiatku vyzeralo nepravdepodobne, že dôjde k výmene na pozícii premiéra. Napokon Matovič, v úvodzovkách dobrovoľne, odstúpil a vymenil sa s Eduardom Hegerom. Vylúčiť sa nedá, osobitne v slovenskej politike a tejto koalícii, absolútne nič,“ vyjadril sa politológ.

Dá sa vládnuť aj s menšinovou podporou

Možností je podľa slov odborníka hneď niekoľko. Jednou z nich môže byť, že sa strany dohodnú a dôjde k úprave koaličnej zmluvy, pričom by sa podľa Láštica mohli nejakí ministri vymeniť.

Druhý scenár považuje politológ za komplikovanejší. Môže sa totiž stať, že SaS nedosiahne to, čo žiadala a v septembri odíde z vládnej koalície. „Tam sa potom bavíme o tom, či OĽaNO a zvyšní koaliční partneri budú chcieť ďalej pokračovať. Dá sa vládnuť aj s menšinovou podporou,“ doplnil.

Na otázku redaktora Telerána, či sú v hre aj predčasné voľby, odpovedal politológ jasne: „Určite. Možnosťou je aj to, že neustúpi ani jedna zo strán a v podstate sa obe z nich budú počas leta pripravovať na parlamentné voľby a celé tieto dva mesiace budú určené iba na to, aby sa našiel vinník, ktorý bude môcť za to, že vládna koalícia skončila,“ pripustil.

Vzápätí však pripomenul, že samotné predčasné voľby nie sú také jednoduché, ako sa môže zdať.

„Osobitne nie po minulom roku. Vtedy ústavný súd v súvislosti s referendom o predčasných voľbách povedal, že nakoľko ústava nepozná termín predčasné voľby, na to aby ich parlament odhlasoval, je najskôr potrebné zmeniť ústavu a až potom sa o predčasných voľbách baviť,“ uzavrel.

Ministri SaS sú pripravení podať demisiu

Strana SaS počas včerajšieho dňa vypovedala koaličnú zmluvu. Minister hospodárstva Richard Sulík okrem iného vyhlásil aj to, že najväčším problémom koalície je Igor Matovič.

Liberáli preto žiadajú, aby podľa novej koaličnej zmluvy nebol Matovič členom vlády. Ak sa tak do konca augusta nestane, ministri SaS podajú demisiu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke poslankyňa NRSR za stranu Sloboda a Solidarita Jana Bittó Cigániková odchádza z budovy TV Markíza po skončení diskusnej relácie Na telo.
Neprehliadnite

Problémový nie je iba Matovič. Najviac porušení má Sme rodina, ráta Cigániková