Obnova slovenských hradov a zámkov sa môže tento rok zastaviť. Historickí nadšenci, no najmä ľudia bez práce v rámci operačných programov úradov práce, už viac ako desať rokov renovujú zrúcaniny či slávou zašlé hrady. Tento rok si dajú pravdepodobne pauzu.

Štát prostredníctvom Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, plynule od roku 2011 podával žiadosť o dotáciu z eurofondov na mzdy pre nezamestnaných, v rámci výziev v dvoch operačných programoch Zamestnanosť a sociálna inklúzia a Ľudské zdroje.

Spolu takto zabezpečili realizáciu šiestich národných projektov, ktoré na seba plynule nadväzovali desať rokov (2011–2020). Celkovo sa na mzdy pre uchádzačov a publicitu projektu použilo 24,4 milióna eur.

Pre tento rok však žiadna výzva pre financie z EÚ nie je. Na pokrytie ročných nákladov pre nezamestnaných z operačných programov je potrebných 5 miliónov eur. Náklady sú podľa ministerstva práce spojené s preplatením celkovej ceny práce, stravného úrazového poistenia, osobných pracovných prostriedkov či poplatkov za lekársku prehliadku.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa