Na Slovensku sa rozpútala ďalšia bizarná politická hra. V snahe zachrániť pošramotenú povesť vlády v schopnosti úspešne bojovať s koronakrízou sa objavujú snahy o rýchle zaočkovanie krajiny ruskou vakcínou. Ak by sa to podarilo, Slovensko by po neúspešnom plošnom testovaní našlo novú spásu.

Avšak nie všetci s použitím ruskej vakcíny súhlasia. Strana Za ľudí sa postavila proti použitiu vakcíny neschválenej Európskou liekovou agentúrou. Naopak, strana SaS ju podporuje ako rýchly spôsob zvládnutia krízy, čo je v súlade s názorom niektorých podnikateľských združení.

V skutočnosti je ale šanca na rýchle zaočkovanie ruskou vakcínou pramalá. Financial Times v stredu odhalil, že produkcia vakcíny výrazne zaostáva za očakávaniami a môže trvať dlhé mesiace, kým nabehne na sľubované úrovne.

M. Krajčí vyzval zdravotníkov a niektorých študentov na pomoc s testovaním
Neprehliadnite

Slovensko je druhý najhorší štát na svete v boji s covidom. Kto vyvodí politickú zodpovednosť?

Nový ruský kalašnikov

Sputnik V je projekt ruskej vlády. Vyrobený v štátnom laboratóriu a financovaný štátnym fondom má za cieľ zaočkovať desať percent svetovej populácie. To je dôvod, prečo ho domáci politici nazývajú novým kalašnikovom.

Napriek tomu, že vakcína bola doma schválená a ohlásená už koncom leta, zatiaľ sa vyrobilo iba osem miliónov dávok. Je to rádovo menej ako počet vakcín zatiaľ najväčšieho výrobcu Pfizer.

Plány sú však veľké a zaočkovanie 700 miliónov ľudí si bude vyžadovať produkciu 1,4 miliardy vakcín. Ruské továrne, ktorých výroba bude smerovať výhradne na domáci trh, sa však dlhodobo potýkajú s problémami. To je hlavným dôvodom, prečo Rusko zaostáva v očkovaní aj za Európskou úniou.

Avšak podobne ako je to pri AK 47, Rusko udeľuje produkčné licencie na výrobu svojich vakcín v zahraničí, kde bude vyrábané gro produkcie. Ruský investičný fond zatiaľ podpísal kontrakt s 15 výrobcami z 10 krajín sveta.

Krajiny výroby a odberu vakcíny Sputnik V
Zdroj: Financial Times
Krajiny výroby a odberu vakcíny Sputnik V

Produkčné problémy

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa