Od januára 2019 je vakcinácia proti HPV odporúčaná Úradom verejného zdravotníctva. To znamená, že štát nikoho nenúti, aby sa dal zaočkovať. Usmerňuje však, že kvôli vlastnej aj kolektívnej bezpečnosti by bolo lepšie, keby tak urobil.

Na slovenskom trhu existujú v súčasnosti tri vakcíny. Zdravotné poisťovne plne preplácajú základnú, ktorá chráni pred dvoma sérotypmi HPV. Ďalšie dve očkovacie látky, ktoré chránia až pred štyrmi a deviatimi sérotypmi, sú s doplatkom pacienta.

V krajinách ako Dánsko, Estónsko, Rakúsko, Švédsko, Slovinsko, Portugalsko, Maďarsko, Chorvátsko či Veľká Británia je využívaná deväťvalentná vakcína, ktorá chráni pred najširším spektrom ochorení, ktoré spôsobuje HPV. Budúci mesiac sa má aj na Slovensku rozhodovať, či by práve táto vakcína nemala byť plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Očkovanie proti HPV chráni najmä pred ochorením rakoviny krčka maternice, ktoré patrí k druhým najčastejším onkologickým ochoreniam u žien medzi 14 a 44 rokom života. Tiež má však význam ako prevencia voči ďalším chorobám, napríklad rakoviny hrtana, konečníka, genitálií, či tiež napríklad bradaviciam na koži.

Očkovať by sa mali dať najmä dievčatá medzi

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa