Služby ubytovacích zariadení na päťmiliónovom Slovensku využilo od januára do konca septembra bezmála 4,95 milióna domácich a zahraničných návštevníkov. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to predstavuje nárast o 13,2 percenta.

V sledovanom období rýchlejšie stúpol počet domácich turistov, a to medziročne o 16,4 percenta na takmer tri milióny. Slovenské úrady už skôr uviedli, že hotelierom pomáhajú takzvané rekreačné poukazy pre zamestnancov. Od tohto roku totiž musia väčší zamestnávatelia prispievať vybranej skupine pracovníkov na ich chalupy na slovenský.

Za prvé tri štvrťroky tohto roka sa na slovenskom ubytovalo tiež 1,95 milióna cudzincov, čo predstavuje oproti vlaňajšku nárast o 8,6 percenta. Z čiastkových údajov štatistického úradu tiež vyplýva, že z celkového počtu ubytovaných klientov na Slovensku tvoria Česi viac ako desatinu.

Tržby ubytovacích zariadení na Slovensku za obdobie od začiatku tohto roka do konca septembra dosiahli 397,7 milióna eur, medziročne narástli o pätinu.

Vlani slovenskí hotelieri zaznamenali rekordný počet ubytovaných hostí. Ubytovacích služieb za celý rok 2018 využilo na Slovensku takmer 5,6 milióna domácich i zahraničných turistov. Oproti roku 2017 to bol nárast o 4,1 percenta.