V minulosti vychýrené ubytovacie zariadenie, dnes polorozpadnutá budova, ktorá naháňa strach. Hotel Junior má to najlepšie dávno za sebou. Kedysi mafiánsky brloh, ktorý „preslávili“ bratia Diničovci sa premenil na dôvod dlhoročného sporu medzi developerom a mestskou časťou Ružinov.

Mláka v strede sídliska

Po smrti Diničovcov, ktorí v hoteli prevádzkovali aj erotický klub, sa začiatkom milénia dostal hotel Junior do rúk podnikateľa Mariána Jančošeka, píše portál Plus 7 dní.

V roku 2008 ho však M. Jančošek predal eseročke Športreal Invest zo skupiny Eco-Investment veľkopodnikateľa Milana Fiľa.

Nový majiteľ podľa denníka Sme predostrel svoje plány s hotelom Junior v máji roku 2010. Jeho zámerom bolo zbúranie hotela a následná výstavba polyfunkčného komplexu so štyrmi budovami. Investor počítal s 28 bytmi, 60 apartmánmi či obchodmi.

Stavebné práce sa mali podľa pôvodného plánu začať v roku 2011, dokončené mali byť v roku 2013. Magistrát s projektom súhlasil. Rovnaké stanovisko však nezaujala mestská časť Ružinov, ktorá so zastavaním severného brehu Štrkoveckého jazera nesúhlasila. Ako ďalej proces popisuje denník Sme, vtedajší starosta Ružinova Dušan Pekár odmietol búracie povolenie developerovi podpísať. Argumentoval napríklad tým, že by sa v najbližších rokoch Štrkovecké jazero zmenilo „na mláku v strede sídliska“.

...nechceme novú Hirošimu

Dôsledkom nezhôd so samosprávou bolo rozhodnutie majiteľa stopnúť akékoľvek investície do objektu. Hotel preto začal postupom času chátrať a začala z neho opadávať omietka, čo naháňa strach najmä okoloidúcim rodinám s deťmi.

Až v roku 2019 sa zdalo, že sa začína celá vec hýbať vpred. Starosta Ružinova Martin Chren totiž prisľúbil, že sa chce s developerom dohodnúť.

„Naším prioritným cieľom je, aby Štrkovec v prvom rade slúžil ľuďom na oddych a relax a aby na Štrkovci nevznikla vôbec žiadna nová výstavba. Uvedomujeme si však to, že hotel Junior vzhľadom k jeho súčasnému stavu bude potrebovať rekonštrukciu alebo prestavbu, lebo dnes už začína ohrozovať svoje okolie a aj samotné jazero, a nechceme, aby tu vznikla nová Hirošima,“ vyjadril sa M. Chren pred tromi rokmi.

Dohoda je vo hviezdach

Aj napriek avizovanému hľadaniu dohody je hotel Junior stále v nezmenenom stave, ak aj nie v horšom.

Hovorkyňa skupiny Eco-Investment Petra Greksová pre Index priblížila, že za ich hlavný cieľ považuje to, aby obľúbená lokalita Štrkoveckého jazera získala novú podobu. Naďalej chcú preto pôvodný hotel zbúrať a nahradiť ho novým objektom.

„Majiteľ nikdy nemal záujem o rekonštrukciu, vždy ho navrhoval nahradiť novými výškovými budovami, ktoré boli dohromady takmer desaťkrát vyššie,“ potvrdil starosta M. Chren. Spomínaný plán je však podľa jeho slov v tomto stabilizovanom území neprijateľný.

Kedy teda dôjde k dohode je zatiaľ otázne.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Návštevnosť hotelov sa v novembri strojnásobila. Predpandemickú úroveň však nedosiahla