Európa sa pre rastúce ceny energií prepadne do recesie, čo podľa maďarského premiéra Viktora Orbána vyvolá boj o pracovné miesta aj v krajine, ako je Maďarsko, ktoré už čelí nedostatku pracovných síl. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg, ktorá sa odvoláva na Orbánov rozhovor pre štátny rozhlas.

Sankcie Európskej únie proti Rusku vrátane sankcií na ropu zlyhali, pretože spôsobujú Európe väčšie ťažkosti ako Moskve a nepodarilo sa nimi prinútiť Rusko, aby ukončilo vojnu na Ukrajine, povedal Orbán v štátnom rozhlase.

„Doteraz som si myslel, že sme sa strelili do nohy," uviedol Orbán. „Teraz je to skôr tak, že si európska ekonomika strelila do pľúc a teraz má problémy dýchať," doplnil.

Maďarsko, ktoré odoberá ruský plyn cez dva hlavné plynovody, pravdepodobne nebude čeliť prerušeniu dodávok plynu, ale bude sa vyrovnávať aj s prudko rastúcimi cenami energií, vyhlásil Orbán.

To podnietilo vládu, aby vo štvrtok oznámila obmedzenie desaťročného dotačného programu pre domácnosti a zriadila pracovnú skupinu pre potenciálne budúce núdzové opatrenia, dodal.

Ďalšie dôležité správy

WA 42 archív Paríž - Na archívnej snímke z 12. novembra 2020 šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová sa účastní na parížskom mierovom fóre v Elyzejskom paláci vo francúzskej metropole. MMF zvýši svoje prognózy rastu globálnej ekonomiky v tomto aj budúcom roku, uviedla Georgievová v utorok 30. marca 2021. Upozornila však, že finančné podmienky zostávajú vysoko neisté. MMF zverejní na budúci týždeň aktualizovaný výhľad pre svetovú ekonomiku. Minulý rok globálna ekonomika k
Neprehliadnite

Vyhliadky svetovej ekonomiky sa výrazne zhoršili, varuje Medzinárodný menový fond