Trend v nálade slovenských ekonómov sa v decembri 2021 otočil, index ekonomického sentimentu (IES) po sedemmesačnom poklese prudko poskočil. Z novembrových -37 bodov vzrástol na – 6 bodov. Poukázala na to spoločnosť CFA Society Slovakia.

Zmenili sa očakávania

Index tak mal v decembri najvyššiu hodnotu od augusta 2021. „Hlavnou príčinou je zmena očakávaní ohľadom vývoja pandémie. V porovnaní s predošlým mesiacom klesol podiel respondentov očakávajúcich sprísnenie opatrení zo 69 percent na 44 percent, naopak, podiel respondentov očakávajúcich uvoľnenie vzrástol zo 17 percent na 27 percent," podotkla spoločnosť.

Stále však medzi ekonómami prevládajú negatívne očakávania. Okrem pandémie drží index v mínuse aj inflácia (uviedlo to 40 percent respondentov) a problémy s dodávkami tovarov (30 percent).

Index stavu ekonomiky je najnižší za desať mesiacov

„Index aktuálneho stavu ekonomiky klesol z -5 bodov na -8 bodov, čo predstavuje najnižšiu úroveň od marca," skonštatovala spoločnosť s tým, že pri vývoji vo svete sú však respondenti optimistickejší. Indexy očakávaní pre eurozónu a USA sa totiž vrátili po štyroch mesiacoch do kladných čísiel.

„Očakávania vývoja na akciových trhoch ostávajú podobne ako v predošlých troch mesiacoch jemne pozitívne – pre americké akcie dosiahol index očakávaného vývoja v najbližších šiestich mesiacoch 19 bodov a pre európske 17 bodov, čo je mierne viac ako pred mesiacom," dodala spoločnosť.

Podobne vníma stagnáciu aj pri očakávaniach vývoja na dlhopisových trhoch, kde sú indexy vysoko v pluse, čo podľa ekonómov naznačuje očakávania rastu výnosov z dlhopisov. V decembri dosiahol index očakávaného vývoja výnosov 45 bodov pre Slovensko, 55 bodov pre Nemecko a 63 bodov pre USA.

Zamestnanci spoločnosti Volkswagen Slovakia pracujú na výrobnej linke.
Neprehliadnite

CFA: Index ekonomického sentimentu ďalej klesal. Očakávania pre slovenskú ekonomiku sa zhoršujú