Nálada nemeckých spotrebiteľov sa opäť mierne zlepšuje po dlhom poklese, naďalej však zostáva v negatívnom pásme.

Index spotrebiteľskej dôvery

Perspektívny index spotrebiteľskej dôvery poradenskej firmy GfK pre december stúpol na -40,2 bodu z 41,9 bodu. Ekonómovia však počítali s nárastom až na -39,6 bodu.

Dôvodom mierneho zníženia pesimizmu sú vládne opatrenia na zmiernenie následkov vysokých cien energií. Index spotrebiteľskej dôvery si polepšil už v novembri, keď predtým v októbri padol na rekordné minimum -42,8 bodu.

Negatívne číslo indexu signalizuje medziročný pokles súkromnej spotreby.

„Dlhodobé obavy spotrebiteľov týkajúce sa prudko rastúcich cien energií sa aktuálne trochu znížili, čo malo mierny pozitívny vplyv na spotrebiteľskú klímu,“ uviedol expert GfK Rolf Bürkl.

Situácia naďalej zostáva napätá

Jednorazová platba za decembrové účty domácností za plyn rovnako ako strop na ceny plynu a elektriny v budúcom roku pomohli k zlepšeniu nálady, ale situácia zostáva napätá a podľa Bürkla sa spotrebiteľská dôvera výrazne a trvalo nezlepší, kým budú pretrvávať obavy o dodávky energií.

Index ochoty nakupovať v novembri klesol na -18,6 bodu z -17,5 bodu v októbri, keďže spotrebitelia naďalej šetrili z dôvodu zdražovania energií. Index príjmových očakávaní si polepšil na -54,3 bodu z -60,5 bodu.

Ďalšie dôležité správy

Euro,Coins,Stacked,On,Each,Other,In,Different,Positions.
Neprehliadnite

Nemecko čelí zvýšeniu nákladov na pôžičky o 10 miliárd eur