Medziročná miera inflácie v Turecku dosiahla v júni najvyššiu úroveň za viac ako 24 rokov. Vyplýva to z údajov tureckého štatistického úradu, ktoré ukazujú, že nekonvenčná ekonomická politika prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si naďalej vyberala svoju daň. 

Inflácia je najvyššia od januára 1998

Medziročná miera inflácie v Turecku v júni podľa štatistík vzrástla na 78,6 percenta z májových 73,5 percenta a je najvyššia od januára 1998. Mierne prekonala aj očakávania ekonómov, ktorí predpovedali, že dosiahne 78,3 percenta. Zároveň je júnová inflácia v ostrom kontraste s oveľa nižšou infláciou na úrovni 17,5 percenta v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. Turecká mena líra sa totiž v priebehu júna ďalej oslabovala a reálne úrokové sadzby zostávajú prevažne negatívne.

Spotrebiteľské ceny vzrástli

Minister hospodárstva Nureddin Nebati sľúbil, že spotrebiteľské ceny začnú v decembri klesať.

Štatistické údaje ďalej ukázali, že náklady na dopravu v júni stúpli až o 123,4 percenta, ceny potravín a nealkoholických nápojov sa medziročne zvýšili o 93,9 percenta a ceny tovarov pre domácnosť vzrástli o 81,1 percenta.

V medzimesačnom porovnaní stúpli spotrebiteľské ceny v Turecku v júni o 5 percent, čo predstavuje zrýchlenie z májového nárastu o 3 percentá.

Netradičný postoj hlavy štátu

Prezident Erdogan minulý rok prinútil centrálnu banku k sérii znížení úrokových sadzieb aj napriek tomu, že spotrebiteľské ceny rástli. Prezident odmieta myšlienku, že proti inflácii by sa malo bojovať zvýšením hlavnej úrokovej sadzby, ktorá podľa neho spôsobuje rast cien – čo je presný opak konvenčného ekonomického myslenia.

Turecko v piatok výrazne zvýšilo minimálnu mzdu, druhýkrát za rok, aby zmiernilo vplyv inflácie na domácnosti. Nominálna minimálna mzda sa tak od konca minulého roka takmer zdvojnásobila.

Ekonómovia pritom upozornili, že podstatné zvýšenie miezd veľkej časti populácie je inflačným opatrením, ktoré by malo byť sprevádzané zvyšovaním úrokov alebo inými prostriedkami na obmedzenie výdavkov.

Oficiálne údaje tiež ukázali, že viac ako 40 percent Turkov zarábalo na začiatku roka minimálnu mzdu.

Ďalšie dôležité správy

Štvorica sa obohatila o viac než 4 milióny eur. (Ilustračné foto)
Neprehliadnite

Inflácia vo Švajčiarsku prekonala 3 percentá. Na Slovensku dosiahla novú úroveň 12,6 percenta