Spotrebiteľské ceny v Poľsku vzrástli v marci výraznejšie, než naznačoval predbežný odhad, pričom dosiahli najvyššie tempo rastu takmer za 22 rokov. 

Najvyššia inflácia od júla 2000

Ako koncom tohto týždňa oznámil poľský štatistický úrad, ktorý zverejnil revidované údaje, medziročná miera inflácie dosiahla v marci 11 percent po 8,5-percentnej úrovni v predchádzajúcom mesiaci. Spresnený údaj tak poukázal na o niečo výraznejší rast spotrebiteľských cien, než hovoril predbežný odhad. Ten vykazoval infláciu na úrovni 10,9 percenta. Spresnená marcová inflácia je zároveň najvyššia od júla 2000.

Za všetkým sú energie

Ceny výrazne ovplyvnili najmä ceny energií a surovín, ktorých rast ešte zrýchlila vojna na Ukrajine. Aj ekonómovia z Poľského ekonomického inštitútu (PIE) označili za hlavný dôvod výrazného zrýchlenia rastu spotrebiteľských cien útok Ruska na Ukrajinu. Ako dodali, v dôsledku vojnového konfliktu sa ceny energií zvýšili v Poľsku o 24,3 percenta a pohonných látok o 33,5 percenta.

Ceny potravín prudko stúpli

„Aj ceny potravín výrazne vzrástli, pričom z februárového rastu na úrovni 7,6 percenta zrýchlili na 9,2 percenta," dodali ekonómovia. Podpísalo sa pod to najmä ruské embargo na obchod s priemyselnými hnojivami a narušenie vývozu obilia z Ukrajiny v dôsledku ruskej blokády čiernomorských prístavov.

Počita sa s ďalším zrýchlením

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny v Poľsku zvýšili v marci o 3,3 percenta, uviedol štatistický úrad. Aj v tomto prípade bola inflácia oproti predbežnému odhadu mierne vyššia, keď predbežný odhad uvádzal medzimesačnú infláciu na úrovni 3,2 percenta. Vo februári spotrebiteľské ceny oproti januáru klesli o 0,3 percenta.

Ekonómovia zároveň dodali, že v nasledujúcich mesiacoch počítajú s ďalším zrýchlením miery inflácie. Svoje maximum by mala dosiahnuť v letných mesiacoch, a to na úrovni 12,5 až 13 percent.

Ďalšie dôležité správy

   Protesty proti ťažbe uhlia v poľskej bani Turów
Neprehliadnite

Výpadok uhlia z Ruska bude Poľsko kompenzovať zvýšením domácej ťažby