Európska únia a Nový Zéland po štyroch rokoch dokončili rokovania o dohode o voľnom obchode, ktorá by mohla zvýšiť ich obchodnú výmenu o 30 percent. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. 

Historický moment spolupráce

„Toto je historický moment našej spolupráce," povedala von der Leyenová novinárom na spoločnom tlačovom vyhlásení s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardernovou a dodala, že dohoda prišla po „náročných rokovaniach".

Ardernová v tejto súvislosti uviedla, že od prvej myšlienky na dohodu uplynulo až 14 rokov.

Rokovania o voľnom obchode sa začali v polovici roku 2018 a dohoda je navrhnutá tak, aby obchodné vzťahy EÚ s Novým Zélandom boli na rovnakej úrovni ako v prípade krajín, ktoré už majú s Novým Zélandom obchodnú dohodu. Ide najmä o 11 štátov Tichomoria, ktoré uzavreli Komplexnú a progresívnu dohodu pre transpacifické partnerstvo (Comprehensive and Progressive Agreement for Trans-Pacific Partnership, CPTPP).

Dohoda odstráni clá

Dohoda odstráni clá na širokú škálu produktov a bude prvou dohodou EÚ, ktorá bude zahŕňať možnosť sankcií, ak niektorá zo strán poruší environmentálne alebo pracovné normy.

Zníženie ciel sa dotkne napríklad vývozu európskeho bravčového mäsa, vína, čokolády či sušienok, zatiaľ čo trh EÚ sa otvorí väčšiemu množstvu mliečnych výrobkov a hovädzieho mäsa z Nového Zélandu, čo je pre niektoré krajiny európskeho bloku citlivá oblasť.

Ďalšie dôležité správy

PK 3 archív Duisburg - Na archívnej snímke z 25. januára 2022 nové autá čakajú na export v prístave v nemeckom meste Duisburg. Predaj nových áut v Nemecku na začiatku roka 2022 opäť vzrástol. V minulom roku predaj na najväčšom európskom trhu negatívne poznačili dodávateľské problémy. FOTO TASR/AP

New cars are stored and handled for export at the logistic port in Duisburg, Germany, Tuesday, Jan. 25, 2022. Europe's biggest economy, has picked up unexpectedly after a six-month slide, a closely wat
Neprehliadnite

Nový Zéland rozširuje sankcie proti Rusku, zavedie dovozné clo 35 percent