Brexit pripravil Spojené kráľovstvo o miliardy stratených príjmov z obchodu, daní aj investícií. Ukázali to výsledky najnovšej štúdie Centra pre európsku reformu.

Centrum vypracovalo model ekonomickej výkonnosti Spojeného kráľovstva v prípade, že by zostalo v Európskej únii, a to pomocou údajov z krajín, ako Nemecko, Nový Zéland, Nórsko a Austrália, ktorých výkonnosť bola podobná výkonnosti Británie pred brexitom. Potom to porovnalo so skutočným výkonom ekonomiky Spojeného kráľovstva od referenda pred šiestimi rokmi.

Centrum pre európsku reformu dospelo k záveru, že ku koncu minulého roka bola britská ekonomika o 5,2 percenta alebo 31 miliárd libier (36,19 miliardy eur) menšia, ako by bola v prípade, že by zostala v EÚ.

Investície podnikov a vlády boli o 13,7 percenta nižšie, obchod s tovarom bol nižší o 13,6 percenta, zatiaľ čo obchod so službami bol o 7,9 percenta vyšší.

Analýza Centra pre európsku reformu tak ukázala, že brexit stál Spojené kráľovstvo miliardy libier na stratách v obchode, investíciách a stratených daňových príjmoch. To sú peniaze, ktoré by vláda mohla využiť v čase rastúceho štátneho dlhu a klesajúcej životnej úrovne.

Ďalšie dôležité správy

Experti tvrdia, že londýnsky finančný sektor pocíti negatívny vplyv brexitu veľmi skoro.
Neprehliadnite

V dôsledku brexitu sa z Londýna do Európskej únie presunulo vyše 7 000 finančných pozícií