Teplotné rekordy padali v posledných dňoch vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Nemecku, keďže zo severnej Afriky a Španielska prúdi horúci vzduch.

Hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie Clare Nullisová v Ženeve uviedla, že predpovede odborníkov naznačujú, že tento vzduch smeruje ku Grónsku. To podľa jej slov „bude viesť k vysokým teplotám a následne k zvýšenému topeniu ľadovej pokrývky v Grónsku“. C. Nullisová upozornila, že ľad sa v Grónsku v posledných niekoľkých týždňoch roztápa vo veľkých výškach.

V Belgicku zaznamenali prvé úmrtie priamo súvisiace s vlnou rekordných horúčav – ženu našli mŕtvu neďaleko jej karavanu odstaveného v blízkosti pláže. Ženu vo veku 66 rokov našiel sused vo štvrtok neskoro popoludní po tom, čo sa očividne opaľovala na horúcom slnku. Prípad sa stal v obci Middelkerke na belgickom pobreží, keď teplota v oblasti vystúpila na vyše 40 stupňov Celzia.

Policajný komisár v Middelkerke Frank Delva pre agentúru AP povedal, že smrť „veľmi jasne súvisí s horúčavou“. Pohotovostné služby sa ponáhľali na miesto, ale ženu sa im už nepodarilo oživiť.

Belgicko zaznamenalo vo štvrtok, tak ako mnoho ďalších častí západnej Európy, svoj najhorúcejší deň – teplota v meste Begijnendijk, 30 kilometrov východne od metropoly Brusel, sa vyšplhala na 41,8 stupňa Celzia.