Počas nedele namerali na deviatich meteorologických staniciach na Slovensku tzv. supertropický deň, keď sa teplota vyšplhala na 35 stupňov Celzia a viac.

Na sociálnej sieti o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

„Najvyššie maximum sme namerali v obci Gbelce v okrese Nové Zámky, a to 36,3 stupňa Celzia. Okrem juhu západného Slovenska, kde bolo najviac staníc s maximom teploty 35 stupňov Celzia a vyšším, sme supertropický deň zaznamenali výnimočne aj na juhu stredného Slovenska. Na juhu východného Slovenska bolo najviac 34,5 stupňa Celzia, a to v obci Leles,“ uviedol SHMÚ s dôvetkom, že tropický deň zaznamenali aj na Kysuciach a Zamagurí.

Podľa meteorológov bola nedeľa o málo teplejšia ako sobota. Tropický deň, keď sa teplota vyšplhala na 30 stupňov Celzia a viac, namerali celkovo až na 181 staniciach.

Na juhu má byť horúco, inde daždivo

Na väčšine územia Slovenska by malo počas pondelka pršať. V južných častiach krajiny by teploty mohli vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia, upozorňuje SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí od 12.00 h. Meteorológovia upozorňujú na zvýšenú aktivitu vodných tokov a možné prívalové povodne na severe a severozápade Slovenska. V tejto súvislosti vydal hydrologickú výstrahu prvého stupňa.

Výstraha platí pre Stredné Považie, Horné Považie a Liptov, Kysuce a Oravu.

Meteorológovia uviedli, že prvý stupeň výstrahy upozorňuje na jav, ktorý môže spôsobiť relatívne malé nebezpečenstvo a škody na majetku menšieho rozsahu.

S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Počítať treba s možnosťou prechodného vzostupu vodných hladín na malých tokoch a s výskytom povodňových úkazov mimo tokov.

Pre niektoré okresy v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji platí výstraha prvého stupňa pred horúčavami. SHMÚ uviedol, že vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. U niektorých osôb je vysoká pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu.

Studený front ukončí vlnu horúčav

Studený front už čoskoro na Slovensku ukončí vlnu horúčav. Okrem výdatnejšieho dažďa, ktorý sa vyskytne predovšetkým v nočných hodinách, prinesie aj citeľné ochladenie.

„Cez strednú Európu už v týchto chvíľach postupuje studený front spojený s tlakovou nížou so stredom nad Dánskom. Ten už počas najbližšej noci postúpi nad naše územie a v utorok už bude celé naše územie v chladnejšom vzduchu," spresnili meteorológovia.

V utorok očakáva SHMÚ nanajvýš 26 stupňov Celzia. „Cez deň už bude v porovnaní s nocou zrážok menej a pršať bude najmä na severe a východe,“ podotkli.

Opätovný návrat vyšších teplôt očakávajú meteorológovia v závere týždňa.

Za extrémnymi prejavmi počasia, pri ktorých dochádza k silným záplavám či lesným požiarom stoja klimatické zmeny.
Neprehliadnite

Nemecko trápia záplavy, Kanadu horúčavy, na Sibíri horí les. Ako chceme riešiť klimatické zmeny