Americký hotelový reťazec Hilton Worldwide hospodáril v minulom štvrtom štvrťroku so ziskom 147 miliónov dolárov po strate 224 miliónov dolárov pred rokom. Jeho tržby sa medziročne zdvojnásobili na 1,84 miliardy dolárov.

Firma sa tak zotavuje z negatívnych vplyvov kovidovej krízy. Tržby za izbu, ktoré sa v hotelovom odvetví považujú za meradlo zdravia, však zostali o zhruba 14 percent nižšie ako v porovnateľnom období roku 2019, teda pred príchodom pandémie, upozornila agentúra DPA.

V závere minulého roka oživovanie globálneho hotelového priemyslu zabrzdilo šírenie omikronu.

Šéf Hiltonu Christopher Nassetta však predpokladá, že toto spomalenie bude iba krátkodobé.

Optimistickí pre tento rok

„ Sme optimistickí ohľadom zrýchľovania oživenia vo všetkých segmentoch počas roku 2022," uviedol vo výsledkovej správe.

Hotelový sektor patrí medzi odvetvia, ktoré pocítili najväčšie negatívne dopady pandémie, a jeho nádeje na rýchly návrat k stavu z doby pred príchodom covidu sú podľa agentúry DPA veľmi malé.

„ Aj po 24 mesiacoch pandémie sa nachádzame v úplnej neistote," uviedol Otto Lindner, šéf nemeckej hotelovej skupiny Lindner.

Rušenie konferencií a veľtrhov

Upozornil, že problémom je predovšetkým rušenie obchodných ciest, konferencií či veľtrhov.

„ V súčasnej dobe žijeme predovšetkým z turistického ruchu," dodal.

Šéf dozornej rady hotelovej spoločnosti Dorint Dirk Iserlohe podľa agentúry DPA označil pandémiu za najhoršiu krízu hotelového sektora v uplynulých desaťročiach.

„ Horšia je pre našu brandžu už len vojna," vyhlásil. Na úroveň z obdobia pred príchodom pandémie sa podľa neho toto odvetvie vráti až v roku 2024.

Ďalšie dôležité správy

Ostrosledovaný zápas si na vlastné oči nedal ujsť ani bývalý prezident USA Donald Trump.
Neprehliadnite

Rodinná hotelová firma exprezidenta Trumpa predáva za 375 miliónov dolárov hotel vo Washingtone