Horné Rakúsko kritizuje české plány na rozširovanie jadrovej elektrárne Temelín, vrátane plánovanej inštalácie malého modulárneho reaktora a súvisiaceho vzniku spoločnosti South Bohemian Nuclear Park, ktorej zakladajúca zmluva bola podpísaná v stredu. Informovala o tom agentúra APA.

Pilotný projekt

Český premiér Petr Fiala, generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš a juhočeský hajtman Martin Kuba v stredu podpísali zmluvu o vzniku spoločnosti South Bohemian Nuclear Park, ktorá by mala zaistiť výstavbu malého modulárneho reaktora do roku 2032.

Ide o pilotný projekt v Českej republike. Plány však kritizuje hornorakúsky krajinský minister pre životné prostredie a klímu Stefan Kaineder (Zelení).

Rakúsky politik podľa APA protestuje proti vzniku spoločnosti South Bohemian Nuclear Park, ktorej cieľom je v areáli JETE postaviť prvý malý modulárny reaktor. Podľa Kainedera je nepochopiteľné, ako môžu byť budované nové jadrové zariadenia vzhľadom na terajšie ostreľovanie ukrajinských jadrových elektrární.

Špeciálne povolenie pre ruské lietadlá

Hoci je ako dôvod výstavby uvádzaná nezávislosť českej energetiky, budú ruské lietadlá podľa Kainedera dostávať zvláštne povolenie, aby mohli do Česka dodávať palivové tyče. Kaineder sa podľa APA nechce zmieriť s tým, že v blízkosti rakúskej hranice má byť vyvíjaný a testovaný novodobý typ reaktora.

Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu (MAAE) definuje malý modulárny reaktor ako jadrovú elektráreň s elektrickým výkonom do 300 megawattov elektrických. Podľa MAAE pracuje teraz na týchto zariadeniach 50 krajín. Tieto reaktory majú byť podľa MAAE pri výrobe energie pružnejšie a bezpečnejšie.

Podľa českého premiéra Fialy má South Bohemian Nuclear Park predovšetkým prispieť k zaisteniu energie pre Českú republiku. Okrem toho má byť Temelín v strednodobom horizonte rozšírený o dva štandardné reaktory.

Ďalšie dôležité správy

Atomova elektraren Dukovany
Neprehliadnite

Český minister chce zvýšiť výrobu elektriny z jadra, hovorí o stavbe v Dukovanoch a Temelíne