Hongkong v pondelok zažil najväčší útok na svoje nezávislé médiá v novodobej histórii. Jimmyho Laia, majiteľa demokratických novín Apple Daily, zatkli v jeho sídle a neskôr priviedli v putách do redakcie, kde približne 200 policajtov spravilo raziu. Ide o najprominentnejšiu osobu zatknutú na základe bezpečnostného zákona prijatého v júni.

Okrem Laia boli zadržaní aj jeho dvaja synovia a sedem ďalších členov redakcie tohto média, ktoré samé seba opisuje ako „najotvorenejšie demokratické médium v Hongkongu“. Laiovho blízkeho pomocníka Marka Simona podľa propekinských novín Oriental Daily hľadá polícia.

Zasahujúce jednotky vyniesli z kancelárií škatule s  dokumentmi, ktoré bude skúmať polícia.  Šéf národnej bezpečnosti Hongkongu Steve Li pritom v minulosti uisťoval, že žurnalistické materiály nebudú cieľom prehľadávania.

Polícia na Twitteri informovala, že všetci zadržaní sú podozriví z porušenia nového bezpečnostného zákona. Medzi trestné činy, ktoré údajne spáchali, patrí spolupráca so zahraničnými silami s cieľom ohroziť bezpečnosť Hongkongu.

Legislatívu prijal čínsky režim 30. júna a umožňuje mu zatknúť prakticky kohokoľvek, koho vyhlási za páchateľa teroristických alebo protištátnych aktivít. Pod rúškom legality tak bolo zatknutých veľa demokratických aktivistov, mnoho ďalších utieklo do zahraničia.

Z bulvára na politické médium

Prečo je činnosť týchto novín tŕňom v oku čínskeho režimu? Apple Daily začali ako bulvár, ktorý pokrýval najmä krimi a zábavu. Okolo roku 2000, kedy sa zrodilo spoločenské hnutie odporujúce hlbšej integrácii s pevninskou Čínou, sa však vyprofilovali ako silno demokratické médium zamerané na politické témy. Tento postoj bol v tom čase v prostredí miestnych novín vcelku rebelantský, keďže väčšina mainstreamových médií sa postavila na stranu spoločného systému s Čínou.

Vo svojich nadpisoch Apple Daily ostro kritizuje nelegitímne zatýkanie demokratických aktivistov a podporuje hnutia protestujúce proti politike Pekingu. V roku 2019 vyhrali noviny cenu za mediálnu ochranu ľudských práv v Hongkongu, keď priniesli príbeh manželky aktivistu Liu Xiaobo, ktorá zomrela počas odpykávania 11-ročného trestu za podvratnú činnosť. Novinári z Apple Daily majú preto zákaz pokrývať udalosti v Číne a redakcia čelí častým bojkotom reklamy zo strany korporácií.

Nové obmedzenie v podobe priameho útoku na vedenie novín však už Hongkongčania odmietli ticho akceptovať. Podporovatelia demokratickej opozície vyzvali investorov, aby nakupovali akcie Next Digital, spoločnosti, ktorá vlastní Apple Daily. V utorok uzavreli jej akcie na 1,10 hongkongského dolára, zatiaľ čo iba 24 hodín predtým mali hodnotu len 0,255 HKD. To je nárast o viac ako 300 percent a takmer 12-ročné maximum.

Podpora investorov aj bežných ľudí

Medzi tých, čo investovali, patria aj novinár Stanley Wong či facebooková stránka Henry Porter Babel, ktorá má viac ako 39-tisíc sledovateľov. Svojím dielom však prispeli aj bežní ľudia, keď vo veľkom nakupovali utorkové vydanie novín, ktoré mali na titulnej strane fotku Jimmyho Laia s putami a nadpis „Apple Daily musí ďalej bojovať“. Počas dňa sa predalo 500-tisíc výtlačkov, čo je päťnásobok normálneho predaja. Pribudlo tiež 20-tisíc online predplatiteľov.

Už v noci sa v niektorých častiach mesta tvorili rady záujemcov o zakúpenie nového výtlačku. Niektorí kúpili viac kusov, aby ich mohli rozdať tým, ktorí si to nemôžu dovoliť.

KK22 Hongkong - Na snímke pohľad na panorámu obchodnej štvrte v Hongkongu 13. júla 2020. FOTO TASR/AP
The skyline of the business district is silhouetted at sunset in Hong Kong Monday, July 13, 2020. (AP Photo/Vincent Yu)
Neprehliadnite

Výrobky z Hongkongu určené pre USA sa budú musieť označovať Made in China

Objavili sa však aj varovania, že za akciovou horúčkou môžu byť špekulácie čínskych investorov. Výkonný riaditeľ Next Digital Louise Wong upozornil, že ak by niekto získal viac ako 5 percent akcií, mohol by požiadať o miesto vo výbore akcionárov.

V stredu skoro ráno Laia aj jeho dvoch synov prepustili na kauciu, pričom podľa South China Morning Post musel za svoju slobodu zaplatiť kauciu 31 900 eur. Stále však čelí obvineniam, ktoré ho môžu posadiť na doživotie do väzenia a v prípade súdu v pevninskej Číne by dokonca mohol dostať trest smrti.

Pri východe z policajnej stanice čakali Jimmyho Laia desiatky podporovateľov, niektorí z nich držali výtlačky utorkových novín a kričali „podporujeme Apple Daily až do konca“.

Protesty skrývané pred svetom

Skupiny ľudí sa zišli aj v utorok večer v štyroch nákupných centrách, aby protestovali za slobodu tlače. Táto akcia bola koordinovaná cez Telegram. Podobne ako tí pred policajnou stanicou, držali výtlačky Apple Daily a skandovali slogany na podporu nezávislých médií.

Polícia protestujúcich prehľadávala a upozorňovala, že ich slogany alebo transparenty môžu byť v rozpore s bezpečnostným zákonom. Zasiahla tiež proti novinárom, ktorí sa akcie snažili pokryť, mnohí z nich boli pokutovaní za porušovanie obmedzení proti šíreniu Covidu-19 či za to, že podľa dozorcov „neboli overenými novinármi“. Podobná verifikácia je však v krajine nemožná, keďže Hongkong nemá oficiálny systém mediálnych akreditácií.

Napriek svojej závažnosti však táto udalosť nezískala väčšiu pozornosť zo zahraničia. Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo na Twitteri zatknutie Laia odsúdil a uviedol, že ide o ďalší dôkaz rozkladu slobôd a ľudských práv obyvateľov Hongkongu čínskou komunistickou stranou. Hovorca britského premiéra Borisa Johnsona vyzval úrady, aby rešpektovali práva a slobody svojich občanov.

Podobným správaním sa autority očividne snažia zastrašiť miestnych novinárov, aby nepokrývali kontroverzné zásahy režimu proti politickým oponentom. Bez širšieho povedomia o nich totiž nikdy nedôjde k spoločenskej odozve, ktorá je najlepšou poistkou proti tichej likvidácií opozičných názorov. Šírenie povedomia o nich je momentálne najlepší spôsob, ako pomôcť obyvateľom Hongkongu.