Hongkonská advokátska komora vyjadrila „hlboké znepokojenie" v súvislosti so schválením zákona o národnej bezpečnosti pre Hongkong, informovala vo štvrtok agentúra AFP. „Hongkonská advokátska komora je hlboko znepokojená obsahom zákona o národnej bezpečnosti i spôsobom, akým bol prijatý," uvádza sa vo vyhlásení tejto organizácie.

Všeobecná formulácia zákona podľa komory oslabuje nezávislé súdnictvo Hongkongu a potláča slobody. Čínski zákonodarcovia jednohlasne schválili novú právnu normu v utorok a rozhodli, že „zákon o národnej bezpečnosti bude zahrnutý" do miniústavy Hongkongu.

Boris Johnson v Hongkongu
Neprehliadnite

Noví migranti do Británie? Premiér Johnson ponúka azyl trom miliónom ľudí z Hongkongu

Tento zákon zakazuje v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu, podvratnú činnosť zameranú voči ústrednej vláde v Pekingu, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus. Podľa kritikov zákon o národnej bezpečnosti obmedzí slobody Hongkongu a je v rozpore s dohodou, ktorú Čína uzavrela s Britániou, keď v roku 1997 po viac ako 150 rokoch koloniálnej vlády prevzala bývalú britskú kolóniu pod svoju správu. Hongkong sa vtedy stal autonómnym územím Číny a mal platiť princíp „jedna krajina, dva systémy".

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab obvinil v stredu čínsku komunistickú stranu z obmedzovania slobôd v Hongkongu a britské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo čínskeho veľvyslanca.