Lockdown so sprísneným zákazom vychádzania platí na Slovensku už vyše mesiaca, avšak množstvo nakazených koronavírusom neklesá. Nemocnice hlásia rekordné počty hospitalizovaných. Podľa kompetentných je to sčasti spôsobené nezodpovednosťou ľudí, ktorí nedodržujú už platné obmedzenia. Významným faktorom je však aj šírenie britskej či talianskej mutácie koronavírusu, ktoré sú oveľa nákazlivejšie ako pôvodný kmeň. A tie sa šíria aj pri výkone zamestnania.

Vláda preto od pondelka nariadila povinnú prácu z domu. „Vláda nariadi home office pre všetkých ľudí, ktorým to ich charakter práce umožňuje,“ povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ministerstvo má v spolupráci s inšpektorátmi práce zamestnávateľov kontrolovať a zamestnanci môžu posielať podnety, ak si myslia, že im prácu z domu zamestnávateľ nechce umožniť, hoci by mohol.

Vláda už skôr nariadila firmám, aby umožnili zamestnancom pracovať z domu. Home office však nie je pre každého a väčšina pracovných miest si vyžaduje účasť ľudí na pracovisku.

openspace, kancelaria, homeoffice
Neprehliadnite

Štvrtina firiem už pre pandémiu rieši transformáciu pracovných miest

Mnohí zamestnanci, najmä zo sektora obchodu či služieb, sú aktuálne doma z dôvodu dočasného zatvorenia svojich prevádzok. Z „obývačky“ je nemožné tiež pracovať na farme, stavať budovy či vyrábať automobily. Nehovoriac o zamestnancoch kritickej infraštruktúry, ktorých prítomnosť na pracovisku je nevyhnutná.

Nízky potenciál pre home office

Zo všetkých pracovných miest na Slovensku je iba 29 percent takých, ktoré je možné vykonávať na diaľku, teda z domu. „Pre väčšinu pracujúcich je tak home office iba fikciou a prácu dokážu vykonávať jedine na pracovisku,“ uvádza analytička z Wood and company Eva Sadovská.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa