V tomto bizarnom roku 2020 sme sa všetci snažili udržať si svoj životný rytmus, hoci bežný chod sveta sa narušil. Vzájomne sme sa chránili obmedzením osobných kontaktov a o svoje deti sme sa starali intenzívnejšie než kedykoľvek predtým. Počas nového režimu pracovných dní, ktoré pozostávali z nekonečného množstva videohovorov, sme sa naďalej snažili udržať si kvalitu svojej práce. Ja osobne som počas dlhých týždňov home officu dospel k poznaniu, s ktorým by som sa s vami rád podelil.

Som presvedčený, že osobná komunikácia je pre našu prácu nenahraditeľná. Priamy kontakt je nesmierne dôležitý a vychvaľovať princíp home officu s prehnaným nadšením je podľa mňa nesprávne.

Zrušenie kancelárií by bolo nezodpovedné

Hneď v úvode sa chcem vyhnúť nedorozumeniu. V žiadnom prípade nechcem obhajovať prítomnosť na pracovisku počas nebezpečnej pandémie. Naši zamestnanci preto pracovali takmer výlučne z domu, až kým nebolo vyhlásené uvoľnenie opatrení. V súčasnosti si môžu sami vybrať, či budú pracovať opäť v kancelárii, a pritom bezpodmienečne dodržiavať hygienické zásady a pravidlá odstupu, alebo budú pracovať z domu. To je absolútna samozrejmosť.

Mám však na mysli prácu z domu vo všeobecnosti. V uplynulých týždňoch sa totiž hovorilo o tom, že svet práce sa v dôsledku lockdownu skokom priblížil k budúcnosti. Časté služobné cesty ani práca v kancelárii už vraj nie sú také nevyhnutné ako kedysi. Podľa mňa je to pravda len čiastočne. Na jednej strane je totiž dôležité neodmietať zmysluplné aspekty moderného sveta práce – sem rozhodne patrí flexibilná práca z domu. Pochybujem však, že výlučne home office je modelom budúcnosti, ako sa to tvrdí v súčasnosti. Mnohé firmy uvažujú o úplnom zrušení svojich kancelárií, ale vzdať sa osobnej spolupráce by bolo priam nezodpovedné.

„Aké šťastie, že si späť!“

Už približne mesiac znovu služobne cestujem, či už do našich pobočiek v Bratislave a vo Viedni, alebo k zákazníkom v celej Európe. Hneď počas prvého týždňa som zažil niečo zaujímavé. Keď som po dlhých mesiacoch opäť vstúpil do kancelárie zákazníka v Zürichu, privítal ma so slovami: „Aké šťastie, že si späť. Musíme toho toľko prebrať!“ To ma prekvapilo. Nemali sme počas predchádzajúcich týždňov či mesiacov možnosť prediskutovať veci telefonicky? Ako som si uvedomil: áno a zároveň nie.

Ľudia, ktorí spolupracujú, či už ako zákazníci, alebo kolegovia, si dohodnú termín na telefonát vždy na konkrétnu pracovnú tému. Ak sa však chcú len uvoľnene porozprávať, načrtnúť spontánne zopár nápadov, ktoré môžu dozrievať v spoločnej diskusii, alebo sa len rýchlo niečo spýtať, majú si kvôli tomu dohodnúť telefonický hovor? To by bolo neobvyklé. Etiketa pri práci z domu je iná než pracovná etiketa v kancelárii, kde ľudia môžu kedykoľvek prehodiť pár slov, či už vo vlastnej kancelárii, keď idú na kávu, alebo pri spoločnom obede. Keď sa stretneme, môžeme toho prebrať oveľa viac.

Telefónne konferencie sú na druhej strane virtuálne mítingy, ktoré majú určenú tému. Veci, ktoré sú zdanlivo nepodstatné, nedôležité, sa pri nich často odignorujú. Pri každodennej komunikácii však z dlhodobého hľadiska nie je nič nedôležité. Práve naopak. Každodenná komunikácia je hnacou silou, ktorá nenápadne udržiava našu komunitu v chode. Všetci sme už hádam zažili, ako sa niečo začalo nezáväzným rozhovorom a skončilo sa to geniálnym zlomom v projekte. Okrem toho všetci túžime cítiť aj vzájomnú spolupatričnosť a chceme vedieť, čo je pre toho druhého dôležité. Pracovné a súkromné aspekty sa v kancelárii prelínajú tým najpozitívnejším spôsobom.

Nie je práca ako práca

Nové sídlo Capco Bratislava v Nivy Tower
Zdroj: Capco
Nové sídlo Capco Bratislava v Nivy Tower

Od opätovného otvorenia našej novej kancelárie v Nivy Tower v Bratislave sa zmenila kvalita našej práce – nie z profesionálneho, ale z medziľudského hľadiska. Počas prvého týždňa po návrate do našich krásnych nových priestorov sme sa stretli na pracovných raňajkách a na vlastnej koži sme zažili, že pri spoločnej káve ľudia komunikujú inak. Dozvieme sa veľa vecí, na ktoré by počas videokonferencie nebol priestor, napríklad že niekto očakáva prírastok do rodiny, presťahoval sa, ako prežíval lockdown alebo čo zaujímavé za posledné mesiace zažil. Je to naozaj nevyhnutné pre fungovanie našich konzultačných projektov? Nie. Je to dôležité pre nás ako ľudí, ktorí spoločne pracujú a tvoria silný, lojálny tím? Jednoznačne. Spracovávať úlohy jednu za druhou v rámci home officu nie je vôbec žiadny problém, ale vzájomne rozvíjať tím sa dá len osobne.

Zákonné obmedzenia, ktoré zabránili ešte hrozivejšiemu šíreniu pandémie, boli pre nás všetkých správne a dôležité. Sú ale výnimkou, nie bežným režimom. Napriek tomu viacero medzinárodných firiem so sídlom v Bratislave už oznámilo, že svoje kancelárie do konca roka neotvorí. Zatvorené kancelárie pre mnohých pracovníkov však znamenajú, že s cieľom ušetriť na nájomnom sa presťahujú za rodinami mimo hlavného mesta. Infraštruktúra Bratislavy, ktorá v nových oblastiach, ako je napríklad v okolí Nivy Tower, ponúka jedinečné možnosti rozvoja pracovných síl, by sa z dlhodobého hľadiska výrazne oslabila. Pre mesto, ktoré si v celej Európe buduje meno moderného centra podnikania, by presun zamestnancov na home office mimo Bratislavy znamenal krok späť.

New work? Áno, samozrejme!

Ak nám to okolnosti dovolia, chceme mať našu kanceláriu otvorenú. Je to koniec koncov miesto stretnutí. Želáme si, aby náš tím v Bratislave rástol. Vyhľadávanie excelentných zamestnancov na Slovensku je momentálne intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým. Ak by sa situácia ohľadom koronavírusu znova zhoršila, je úplne samozrejmé, že opätovne prijmeme potrebné opatrenia, aby sme našich kolegov ochránili.

Okrem toho je zároveň veľmi pozitívne, že si naši zákazníci v dôsledku súčasnej výnimočnej situácie všimli, že naše nasadenie v ich projektoch v rámci home officu ani trochu nepoľavilo. To posilnilo vzájomnú dôveru. Predtým boli mnohí zákazníci skeptickí, keď zamestnanci požadovali možnosť pracovať z domu. Dnes platí: prečo čiastočne nedovoliť prácu z domu, keď to dokonca ušetrí náklady a cestovné? To, prirodzene, podporujeme.

Napriek tomu by som sa ani v pracovnom svete budúcnosti nechcel vzdať našich kancelárií. Na základe vlastných viac než 20-ročných pracovných skúseností viem, že každé stretnutie a každý rozhovor, či už s kolegami, alebo zákazníkmi, prináša niečo nové. Ja osobne si preto želám (pričom som však otvorený iným názorom), aby sme nikdy nezabudli, aké cenné sú pre nás spoločné stretnutia.

Bol by som rád, keby ste mi na to napísali vlastný názor. Náš svet sa predsa môže zmysluplne zmeniť len vtedy, ak budeme vzájomne komunikovať: [email protected].

Bodo Schaefer je CEO pre regióny Slovensko, Rakúsko a Nemecko v spoločnosti Capco.

Ak Vás zaujala naša spoločnosť Capco na Slovensku, viac informácií nájdete tu: https://www.capco.com/careers/bratislava

Kontakt: [email protected]