Socialistický politik sa takto vyjadril pred pondelkovým neformálnym samitom Francúzska, Nemecka, Talianska a Španielska, v rámci ktorého budú okrem iného vo Versailles rokovať o budúcnosti EÚ.

Krajná pravica nebola za posledných 30 rokov tak silná, ako je práve teraz. Francúzsko jej však podľa prezidenta nepodľahne. „Mojou poslednou povinnosťou je urobiť všetko pre to, aby sa Francúzsko nemohlo nechať presvedčiť takýmto (nacionalistickým) projektom,“ uviedol pre denník Le Monde s odkazom na Národnú frontu Marine Le Penovej, ktorá navrhuje vystúpenie Francúzska z eurozóny a eventuálne aj z EÚ.

Hollande: EÚ je v kríze, ale musí prežiť

Zdroj: SITA/AP

Úniu teraz podľa prezidenta ohrozuje opätovné uprednostňovanie krátkodobých národných záujmov. Súnaležitosť však možno vzkriesiť napríklad spoločnými krokmi v obrannej politike. Riešenie spočíva aj v takzvanej viacrýchlostnej Európe, tvrdí F. Hollande.

„Európa 27 členských krajín už nemôže byť jednoliata. Dlhý čas vzbudzovala myšlienka diferencovanej (integrácie) Európy, Európy rôznych rýchlostí, veľký odpor. V súčasnosti je to však myšlienka, ktorá sa vnucuje. Inak Európa exploduje,“ varoval francúzsky prezident podľa novín Süddeutsche Zeitung.